Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN rozpoczyna cykl działań związanych z przypadającą w przyszłym roku pięćdziesiątą rocznicą wydarzeń marca 1968 roku. Spotkania, debaty czy filmy mają nie tylko przypomnieć o przyczynach i skutkach antysemickiej kampanii sprzed półwiecza. Wspólnie z uczestnikami tamtych historycznych wydarzeń chcemy pokazać wartość budowania społeczeństwa czerpiącego z różnorodności i otwartości.
Muzeum zainauguruje 7 marca program „Obcy w domu. Wokół Marca ’68”. Przez najbliższe półtora roku ma on przybliżać m.in. sprawę kampanii antysemickiej w marcu 1968 r., z powodu której Polskę opuściło ok. 13 tysięcy Żydów.
Jak wyglądał świat młodych warszawiaków pół wieku temu, w czasach nasilającej się antysemickiej nagonki? Świat licealistów i studentów, którzy za chwilę będą musieli stanąć przed ważnymi wyborami , szybko dorosnąć, a niejednokrotnie opuścić rodziny, przyjaciół i znajome miejsca?
Jaka była w tamtym czasie atmosfera inteligenckiej Warszawy? Czy młodzi ludzie czuli zbliżającą się burzę, która miała wywrócić życie wielu z nich do góry nogami? Jak w tym świecie odnajdywała się młodzież żydowska i co ją różniło od młodzieży polskiej?
Program „Obcy w domu. Wokół Marca ’68” to cykl projektów i wystawa czasowa w Muzeum POLIN. Jego celem jest przywracanie pamięci o przyczynach, przebiegu i skutkach antysemickiej kampanii Marca ’68 pięćdziesiąt lat po tamtych wydarzeniach.
Działania akcji można obserwować na Facebooku: facebook.com/obcywdomu