19.3 C
Warszawa
poniedziałek 20 maja • 2024
Strona głównaSPORTPIŁKA NOŻNAWIELKIE PIŁKARSKIE ŚWIĘTO OLIMPIAD SPECJALNYCH W BYDGOSZCZY!

WIELKIE PIŁKARSKIE ŚWIĘTO OLIMPIAD SPECJALNYCH W BYDGOSZCZY!

Ponad 200 zawodników, czyli 20 drużyn piłkarskich, od środy do soboty bierze w Bydgoszczy udział w osiemnastej już edycji Ogólnopolskiego Turnieju Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych Drużyn Żeńskich i Zunifikowanych. Na boiskach Zawiszy spotkają się zawodnicy z 11 oddziałów regionalnych Olimpiad Specjalnych z całego kraju. Turniej odbywa się pod honorowym patronatem Prezesa PZPN, Zbigniewa Bońka. 

Turniej jest jednym z największych wydarzeń sportowych Olimpiad Specjalnych w tym roku. W rywalizacji sportowców z niepełnosprawnością intelektualną wspiera ponad 100 trenerów i wolontariuszy.

 „Piłka nożna jest najpopularniejszą dyscypliną sportu w Olimpiadach Specjalnych. W całym kraju piłkę trenuje łącznie ponad 3 tysiące naszych zawodników. W promocję tego sportu wśród osób z niepełnosprawnością intelektualną włączył się także mąż naszej pani Prezes, Robert Lewandowski, który zaprasza, by wziąć piłki i dołączyć do gry!”  powiedziała Alina Apryas, Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego Turnieju i Dyrektor Regionalny oddziału regionalnego Olimpiady Specjalne Kujawsko-Pomorskie.

Na boiskach Zawiszy zobaczymy rywalizację 20 drużyn: dziewięć z nich to drużyny żeńskie, a jedenaście to drużyny zunifikowane. Sporty zunifikowane to program Olimpiad Specjalnych, który łączy w drużynach sportowych zawodników Olimpiad Specjalnych z zawodnikami bez niepełnosprawności podczas treningów i zawodów. W ten sposób Olimpiady Specjalne pokazują, że wszyscy ludzie, niezależnie od niepełnosprawności mogą cieszyć się sportem i odczuwać satysfakcję i radość z bycia częścią drużyny. Uczestnicy przyjechali na turniej z 11 regionów kraju: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, mazowieckiego, opolskiego, podlaskiego, pomorskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego.

„Wszystkim uczestnikom turnieju życzę niezapomnianych emocji, wielu bramek i zwycięstw. Niech zwyciężą najlepsi, ale i pokonani niech mają powody do wielkiej satysfakcji. Z sentymentem i wzruszeniem przyjmuję lokalizację Waszego turnieju na obiektach Zawiszy. Tam kiedyś stawiałem pierwsze piłkarskie kroki…” napisał w liście do sportowców Olimpiad Specjalnych honorowy patron turnieju i Przyjaciel Olimpiad Specjalnych Zbigniew Boniek.

To nie pierwszy raz, gdy Bydgoszcz gości dużą imprezę Olimpiad Specjalnych

„Cieszymy się, że po raz kolejny Bydgoszcz gości ważny, ogólnopolski turniej Olimpiad Specjalnych. Wciąż w pamięci mamy wspaniałe Ogólnopolskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych z 2014 roku, pamiętamy też, że to właśnie w Bydgoszczy, na obiektach Zawiszy, polscy zawodnicy Olimpiad Specjalnych przygotowywali się do startu na Światowych Igrzyskach w Los Angeles. Jestem pewna, że podczas tego Turnieju Piłki Nożnej znów zobaczymy ogromne emocje radość i sportową postawę zawodników Olimpiad Specjalnych” powiedziała Joanna Styczeń-Lasocka, Dyrektor Generalny Olimpiad Specjalnych Polska.

Ogólnopolski Turniej Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych Drużyn Żeńskich i Zunifikowanych trwa w Bydgoszczy od 13 do 16 września. Ramowy program Turnieju:

13 września (środa)

13.00 – 17.00 przyjazdy drużyn, rejestracja

19.30 – 21.00 Ceremonia Otwarcia – Stadion CWZS Zawisza

14 września (czwartek)

10.00 – 14.30 mecze obserwowane

15 września (piątek)

10.00 – 15.00 mecze w grupach

16 września (sobota)

10.00 – 11.00 mecze grupowe

11.45 – 13.00 Ceremonia Dekoracji i Ceremonia Zamknięcia Turnieju – Hala Tenisowa Zawisza

Olimpiady Specjalne są jednym z trzech filarów ruchu olimpijskiego na świecie – obok Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpiady – ruchem sportowym, dedykowanym osobom z niepełnosprawnością intelektualną. Olimpiady Specjalne zrzeszają blisko 5 milionów sportowców reprezentujących 32 dyscypliny sportowe z ponad 170 krajów. Olimpiady Specjalne są oficjalnie uznane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski.

Polska była pierwszym krajem Europy Środkowo-Wschodniej, w którym ruch Olimpiad Specjalnych rozpoczął działalność, na początku lat osiemdziesiątych. W naszym kraju Olimpiady Specjalne to ponad 17 tysięcy zawodników, 1,5 tysiąca trenerów i 4 tysiące wolontariuszy zrzeszonych w 507 klubach w 18 Oddziałach Regionalnych, którymi kieruje Biuro Narodowe. Ambasadorami Olimpiad Specjalnych Polska są wybitne postaci sportu, kultury, polityki i mediów, m.in.: Ewelina Lisowska, Piotr Adamczyk, Kinga Baranowska, Mariusz Fyrstenberg, Roman Kosecki,  Łukasz Kubot, Jakub Wesołowski, Andrzej Wrona, Grzegorz Tkaczyk, Zygmunt Chajzer, Marcin Matkowski, Michał Olszański, Cezary Pazura, Andrzej Supron, Michał Żewłakow, Paweł Papke, Sebastian Świderski, Monika Pyrek, Magdalena Różczka. Olimpiady Specjalne Polska są objęte Honorowym Patronatem Małżonki Prezydenta RP,  Agaty Kornhauser-Dudy.

W Polsce żyje około 1,2 mln osób z niepełnosprawnością intelektualną. Jedną z misji Olimpiad Specjalnych jest uświadomienie i udowodnienie wszystkim Polakom, że włączenie tej grupy do codziennego funkcjonowania społeczeństwa przynosi ogromne korzyści obu stronom.

Zobacz również

SKOMENTUJ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Artykuły

Komentarze