17.9 C
Warszawa
czwartek 23 maja • 2024
Strona głównaMUZYKAINNE GATUNKI MUZYKIWARSAW PHILHARMONIC: KAROL SZYMANOWSKI - DZIŚ PREMIERA!

WARSAW PHILHARMONIC: KAROL SZYMANOWSKI – DZIŚ PREMIERA!

„Karol Szymanowski” to kolejny wspaniały album z serii „Warsaw Philharmonic” po nagrodzonym nagrodą Grammy „Penderecki conducts Penderecki vol. 1”.

Najnowsza płyta z serii „Warsaw Philharmonic” prezentuje dzieła wybitnego polskiego kompozytora, Karola Szymanowskiego. „Litania do Marii Panny”, „Stabat Mater” i III Symfonia „Pieśń o nocy” to trzy kompozycje, które powstały w latach 1914-1933, uznawanych za najbardziej owocne w biografii twórczej artysty.

„Litania do Marii Panny” powstała do wiersza Jerzego Lieberta (1904-1931), poety znanego z zamiłowania do liryki o treści filozoficzno-religijnej, Szymanowski zaczął ją pisać w 1930 roku.

Z kolei geneza ukończonej w 1926 roku partytury „Stabat Mater”, którą oficjalnie zamówił u Szymanowskiego polski kolekcjoner sztuki Bronisław Krystall, aby upamiętnić rocznicę śmierci swojej żony, w rzeczywistości sięga tragicznego wydarzenia z życia rodzinnego kompozytora. „”Stabat Mater” jest w pochopinowskiej historii muzyki polskiej dziełem szczególnym, zdolnym intensywnie promieniować na wybitnych twórców nawet po upływie półwiecza” – pisze o utworze prof. UAM dr hab. Marcin Gmys.

Album wieńczy III Symfonia „Pieśń o nocy” na głos solowy, chór mieszany i orkiestrę (1914-1916), dzieło będące uniwersum dźwiękowej wyobraźni, w którym podmiotem lirycznym „Pieśni o nocy” jest artysta, który początkowo nie potrafi wyrażać własnych uczuć.

Kompozycje nagrane na płycie wykonali artyści Filharmonii Narodowej pod dyrekcją dyrektora artystycznego Maestro Jacka Kaspszyka, z udziałem wybitnych solistów: Aleksandry Kurzak, Agnieszki Rehlis, Artura Rucińskiego, Dmitry’ego Korchaka. Chór Filharmonii Narodowej przygotował prof. Henryk Wojnarowski.

Karol Szymanowski urodził się 3 października 1882 roku, zmarł 29 marca 1937 roku w Lozannie. W 1905 roku założył Spółkę Nakładową Młodych Kompozytorów Polskich, działającą pod mecenatem Władysława Lubomirskiego i promującą twórczość polskich kompozytorów współczesnych, zwaną później „Młodą Polską”. Od 1 września 1930 do 30 kwietnia 1932 pełnił funkcję rektora Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie. W latach 1930-1935 mieszkał na stałe w Zakopanem, w willi „Atma”. W latach 1933-36 koncertował jako wykonawca własnych utworów we Francji, Belgii, Holandii, Anglii, Włoszech, Jugosławii, Bułgarii, Niemczech, Szwecji, Danii, Norwegii i Związku Radzieckim. W 1936 przebywał kilkakrotnie w sanatorium w Grasse we Francji. W marcu 1937 przyjechał do sanatorium w Lozannie, gdzie zmarł. Karol Szymanowski został uhonorowany licznymi odznaczeniami. W twórczości artystycznej Szymanowskiego można wyróżnić trzy okresy świadczące o przemianach w jego myśleniu muzycznym. Pierwszy (1899-1913) można określić jako późnoromantyczny, będący dojrzewaniem artysty przyswajającego sobie zastane normy języka muzycznego i inspirującego się modernizmem w literaturze. Drugi okres (1914-1919) charakteryzuje się indywidualizmem i kształtowaniem się świadomości artystycznej, a także inspiracjami kulturami orientalnymi i antycznymi. Zaś trzeci (1920-1937) cechuje przewartościowanie dotychczasowych koncepcji artystycznych, co zaowocowało stworzeniem założeń nowego stylu narodowego tak opartego na folklorze, jak i odkrywczego pod względem środków techniki kompozytorskiej.

Tracklista:

Litania do Marii Panny op. 59 (Litany to the Virgin Mary)

na sopran solo, chór żeński i orkiestrę do słów Jerzego Lieberta

*1+ 1. Dwunastodźwięczna cytaro (Andante. Molto tranquillo)

*2+ 2. Jak krzak skarlały (Andante)

Stabat Mater op. 53

na głosy solowe, chór mieszany i orkiestrę

*3+ 1. Stała Matka bolejąca (Stabat mater dolorosa)

*4+ 2. I któż widząc tak cierpiącą (Quis est homo qui non fleret)

*5+ 3. O Matko, Źródło Wszechmiłości (O, Eia, Mater, fons amoris) *6+ 4. Spraw niech płaczę z Tobą razem (Fac me tecum pie flere) *7+ 5. Panno słodka racz mozołem (Virgo virginum praeclara)

*8+ 6. Chrystus niech mi będzie grodem (Christe, cum sit hinc exire)

III Symfonia „Pieśń o nocy” op. 27 (Symphony No. 3, Op. 27 „Song of the Night”)

na tenor solo, chór mieszany i orkiestrę

do słów Mevlada Djelaleddina Rumiego w przekładzie Tadeusza Micińskiego

  • Moderato assai
  • Allegretto tranquillo
  • Largo

 

Zobacz również

SKOMENTUJ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Artykuły

Komentarze