„Uczeń” to opowieść dotykająca problemów współczesnej Rosji,w której główny bohater jest zdezorientowanym wyalienowanym i osamotnionym licealistą. Nabiera on przekonania, że świat wokół niego jest pochłonięty przez zło. Refleksje, do których dochodzi skłaniają go negacji panujących w świecie dorosłych. Rozpoczyna proces zmiany otaczającej go rzeczywistości, a jego orężem stają się słowa: „Dla Boga jestem gotowy na wszystko”.
Film otrzymał następujące nagrody:
- Zwycięzca „Białego Słonia” w kategorii „Najlepsza Aktorka Drugoplanowa” na Russian Guild of Film Critics, 2017
- Nominacja do Złotego Orła w kategorii „ Najlepszy Aktor, „Najlepsza Aktorka Drugoplanowa”, Najlepsze Zdjęcia, 2017
- Nominacja do „Białego Słonia” w kategorii „Najlepsza Aktorka Drugoplanowa”, „Najlepsza Aktorka”, „Najlepszy Aktor”, „Najlepszy Aktor Drugoplanowy, „Najlepsze Zdjęcia”, na Russian Guild of Film Critics, 2017
- Nominacja w kategorii „Najlepszy Film” na Asia Pacific Screen Awards , 2016
- Nagroda Publiczności w kategorii „Biografilm Europa” na Biografilm Festival, 2016
- Zwycięzca w kategorii François Chalais Award na Festiwalu Filmów w Cannes, 2016
- Nominacja w kategorii „Un Certain Regard Award” na Festiwalu Filmów w Cannes, 2016
- Nominacja w kategorii „Najlepszy Film Fabularny” na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Chicago, 2016
- Zwycięzca European Film Award w kategorii „Najlepszy Kompozytor”na European Film Awards, 2016
- Nominacja do ARRI/OSRAM Award w kategorii „Najlepszy Film Międzynarodowy”na Festiwalu Filmów w Monachium, 2016
Twórcy filmu:
- Reżyseria – Kirill Serebrennikov
- Scenariusz – Kirill Serebrennikov, Marius von Mayenburg
Produkcja – Yuriy Kozyrev, Diana Safarova, Ilya Stewart
Kirill Serebrennikov to, urodzony w 7. września 1969 r. w Rostowie nad Donem, rosyjski reżyser teatralny i filmowy. Autor wielokrotnie nagradzanych obrazów takich jak „Grając ofiarę” czy „Dzień w Juriewie”.
„Oglądając „Ucznia” można sobie wyobrazić, jak wyglądało biurko scenarzysty, a zarazem reżysera filmu, Kirilla Serebrennikova. Po jednej stronie musiały leżeć wszystkie filmy o dorastaniu, jakie tylko przyjdą wam do głowy, po drugiej – Biblia. Z niej rosyjski reżyser spisał połowę dialogów. A żebyśmy się nie zgubili, Serebrennikov był na tyle miły i zaznaczył na ekranie, które ustępy Biblii właśnie cytuje”. – Urszula Lipińska, Stopklatka
„Mówię „dziękuję” Kirillowi Serebrennikov za filmu „Uczeń”, ponieważ daje nadzieję tym (nie) wielu myślącym ludziom, którzy jeszcze pozostali w kraju. Jest to znak poparcia, sygnał dla tej części populacji, której mózgi nie zostały opanowane przez machinę propagandy, tych którzy wierzą w moc tryumfu nauki i rozumu” . – Andry Goldred, Irecommend.
„Film jest obrazem opresyjnej religii ukazanej na tle w pluralistycznego systemu szkolnego, którym przeplatają się różne dyskursy i stany emocjonalne”. odbędzie się tutaj, ale zawsze przesuwa się na poziomie dyskursywnym i uczuciowej” .–Till Kadritzke, critic.de.
Zobacz zwiastun filmu „Uczeń”: