19.9 C
Warszawa
czwartek 13 czerwca • 2024
Strona głównaSPORTPIŁKA NOŻNATRYBUNA PRASOWA LEGII IM. WIESŁAWA GILERA

TRYBUNA PRASOWA LEGII IM. WIESŁAWA GILERA

Przed sobotnim meczem Legii Warszawa z Pogonią Szczecin, 7 kwietnia o godz. 17:30, na stadionie przy Łazienkowskiej odbędzie się uroczyste odsłonięcie tablicy Wiesława Gilera i nadanie trybunie prasowej Legii Jego imienia.

W uroczystości wezmą udział m.in. rodzina ś.p. Wiesława Gilera, Wydawcy i Redaktora naczelnego Tygodnika Kibiców „Nasza Legia”, który ukazywał się w latach 1997-2007. Klub zaprosił także kilkunastu dziennikarzy, którzy współtworzyli pierwszą w Polsce gazetę poświęconą klubowi piłkarskiemu.

Wiesław Giler urodził się 1 lipca 1954 roku w Warszawie. Postrzegany był zawsze jako poważny biznesmen, a ludzie wiedzieli o nim, że był oddanym kibicem Legii. Pomagał najbiedniejszym, wspierał finansowo wszystkie akcje związane z tym, by na stadionie Jego ukochanego klubu było radośnie i kolorowo. Ale nie tylko. Był także lokalnym patriotą. Wspierał chłopców, którzy amatorsko grali w piłkę na praskich podwórkach.

Zobacz także: Były prezes FC Basel doradcą Legii Warszawa

Nie zakładał garnituru na mecz, był zawsze sobą. Zakładał skórę, wsiadał na motocykl i sunął z Pragi na Ujazdów. Zawsze chodził uśmiechnięty i dumny, że kibicuje najlepszemu klubowi w Polsce. „Pierwszy raz udało mi się trafić na Pana Wiesia w Krakowie w 2000 roku, gdy na dworcu sam czekałem na pociąg specjalny z Warszawy wiozący ekipę Legii. Podbijam do niego leciutko speszony, z pytaniem, czy mogę dołączyć do grupy udającej się na Reymonta, Pan Wiesiek grzecznie przywitał mnie i z charakterystycznym dla siebie uśmieszkiem przyjął do całej bandy. Tego nie da się zapomnieć i pragnę w tym miejscu za wszystko co związane z Legią Panu Wiesławowi podziękować” – napisał kiedyś jeden z kibiców Legii.

„Nasza Legia” po raz pierwszy pojawiła się w kioskach całej Polski 7 kwietnia 1997 roku (na powyższym zdjęciu prezentujemy jej premierową okładkę). Był to pierwszy i przez wiele lat jedyny magazyn klubowy w Polsce. Doczekał się ponad 559 numerów (nie licząc gazetowego wydania biuletynu, wydanego przez CWKS Legia z okazji pierwszego meczu 1/2 finału w rozgrywkach o PEMK 1969/1970, pomiędzy Legią a Feyenoordem, a także późniejszych wydań oficjalnych).

Przedstawiamy więc w kolejności alfabetycznej tworzących NL za czasów Wiesława Gilera żurnalistów, grafików i fotoreporterów: Jacek Bednarz, Marcin Bodziachowski, Dominika Bołba, Wiktor Bołba, Paweł Burlewicz, Danuta Chalimoniuk, Małgorzata Chłopaś, Paweł Chrząszcz, Wiktor Cegła, Adam Dawidziuk, Maciej Dobrowolski, Dorota Górska, Agnieszka Hoppe, Jędrzej Hugo-Bader, Marek Ignasiewicz, Tomasz Janus, Piotr Jarek, Grażyna Jeżak, Grzegorz Kalinowski, Grzegorz Karpiński, Mikołaj Komar, Piotr Kosmala, Janusz Kożusznik, Piotr Kucza, Emil Kuras, Jerzy Lechowski, Krzysztof Mocek, Maciej Moch, Paweł Mogielnicki, Piotr Niemiec, Łukasz Olkowicz, Janusz Partyka, Sebastian Perchel, Krzysztof Radzimski, Agnieszka Roszuk, Maciej Rowiński, Rafał Sobieszczak, Tomasz Stanek, Krzysztof Stanowski, Konrad Strózik, Artur Szczepanik, Zofia Szuster, Bartłomiej Szyperski, Rafał Ślaski, Leszek Świder, Mieczysław Świderski, Eugeniusz Warmiński, Maciej Weber, Mariusz Wolski, Paweł Zarzeczny, Ireneusz Zawadzki, Aleksandra Żaczek i Robert Żukowski. Wszyscy oni tworzyli przez dekadę NL. Z późniejszym miesięcznkiem współpracowali jeszcze: Paulina Czerwińska, Bartosz Jabłoński, Emil Kamiński, Mateusz Kostrzewa, Paweł Nowakowski, Adam Polak, Edwin Radzikowski, Dagmar Siemiątkowski, Marcin Szuba, Paulina Tarach i Michał Trociński. Część z nich w zawodzie już nie pracuje, większość jednak ma się całkiem nieźle i wykorzystuje swój talent i umiejętności m.in. w „Przeglądzie Sportowym”, „Piłce Nożnej”, „Gazecie Wyborczej”, „Fakcie”, „Super Expressie”, portalach internetowych czy różnych stacjach radiowo-telewizyjnych.

Zobacz również

SKOMENTUJ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Artykuły

Komentarze