-1.6 C
Warszawa
czwartek 7 grudnia • 2023
Strona głównaBIZNESSTANOWISKO PRACODAWCÓW RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ W SPRAWIE ŁAMANIA STANDARDÓW STANOWIENIA PRAWA W POLSCE

STANOWISKO PRACODAWCÓW RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ W SPRAWIE ŁAMANIA STANDARDÓW STANOWIENIA PRAWA W POLSCE

Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej stanowczo protestują przeciw łamaniu standardów stanowienia prawa w Polsce. Za niedopuszczalne i wysoce szkodliwe dla polskiego porządku prawnego uznajemy wniesienie poprawki poselskiej, która wprowadza regulacje w zakresie działania rynku aptecznego do ustawy niemającej związku z tą tematyką. Jest to daleko idące łamanie standardów dobrej legislacji, a co za tym idzie – działanie szkodliwe dla Polski i jej obywateli.

Zaproponowana poprawka dotycząca ustawy Prawo farmaceutyczne jest bardzo niebezpieczna dla utrzymania bezpieczeństwa lekowego obywateli. Jeśli wejdzie w życie – otworzy ona furtkę do masowego zamykania aptek i wszczynania postępowań przeciwko wybranym przedsiębiorcom aptecznym. Na wprowadzeniu rozwiązania w zaproponowanym kształcie najwięcej stracą przede wszystkim pacjenci. Skutkiem takiego działania będzie drastyczny spadek liczby aptek, spadek jakości i dostępności do leczenia, wzrost cen leków, jak i dalszy spadek atrakcyjności zawodu farmaceuty.
Ponadto wprowadzone regulacje doprowadzą do zahamowania rozwoju sektora opieki i usług farmaceutycznych w Polsce.

Nie zgadzamy się, aby tylnymi drzwiami wprowadzać prawo, które będzie miało tak istotny wpływ na gospodarkę i życie ludzi. Wszelkie zmiany, w szczególności takie, które rodzą za sobą tak poważne skutki prawne, powinny być poddane szerokim konsultacjom społecznym oraz poprzedzone rzetelną oceną skutków regulacji. Nie zgadzamy się na stosowanie zabiegów pozwalających na omijanie formalnych wymogów konsultacji oraz na ograniczanie możliwość dyskusji nad projektowanymi zmianami.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej powinien być „Świątynią Demokracji”, a nie maszynką do szybkiej realizacji wizji prawa rządzących. Nie da się tworzyć dobrego prawa bez rzetelnej analizy i merytorycznej rozmowy nad proponowanymi rozwiązaniami.
Pracodawcy RP apelują o natychmiastowe wycofanie się ze złożonych poprawek, a w dalszej kolejności podjęcie dyskusji nad propozycjami zmiany prawa, w trybie i zgodnie z zasadami dobrego stanowienia prawa.

Materiał prasowy: Pracodawcy RP

Zobacz również

SKOMENTUJ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Artykuły

Komentarze