27 marca 2025 roku przestrzeń konceptu gastronomicznego PeDeT wrocławskiej Galerii Renoma na jeden dzień stała się centrum światowego kina AI.
Wydarzenie odbyło się w ramach wystawy Artintell.
Do stolicy Dolnego Śląska zjechali się filmowcy, kreatorzy, technolodzy i edukatorzy, by rozmawiać o kinie tworzonym przy wsparciu sztucznej inteligencji – takim, które już nie tylko powstaje w eksperymentalnych studiach, ale powoli trafia do głównego nurtu i budzi zainteresowanie inwestorów, agencji oraz dużych marek.
AI Digital Creators Forum #2 po raz pierwszy połączyło Polskę z Runway – jednym z najważniejszych na świecie narzędzi do tworzenia obrazu generatywnego, wykorzystywanym przez profesjonalne studia filmowe i artystów wizualnych.
Film, który rozpoczął rozmowę.
Wydarzenie otworzył dokument “A Human Future” – refleksyjna podróż przez Kalifornię, która bada wpływ AI na kreatywność i tożsamość twórcy. Film wybrzmiał mocno – pokazując, że przyszłość opowiadania historii nie polega na „zastępowaniu człowieka”, ale na poszukiwaniu nowej relacji między człowiekiem a maszyną.
Mocna reprezentacja Polski i edukacyjny przełom.
Kulminacją dnia było ogłoszenie pierwszej w historii współpracy Runway z polską uczelnią. Pod kierunkiem dr Barbary Mróz-Gorgoń, studenci Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu stworzyli kompletne projekty filmowe w 24 godziny, korzystając wyłącznie z Runwaya Basia nie tylko poprowadziła zespół z Mattem Szymanowskim, ale też udowodniła, że innowacja zaczyna się w edukacji – i że Polska może być pionierem w tej dziedzinie.
W programie znalazły się cztery panele:
- Przejście do kina AI
Marek Mardosewicz – reżyser, scenarzysta, założyciel blnk studio
Ievgen Gaponov – montażysta, artysta multimedialny, ekspert AI workflow
Monika Raj – producentka kreatywna w House Media - AI w postprodukcji i workflow przyszłości
Tomasz Dyrduła – VFX Supervisor w Juice
Mateusz Janiszewski – dyrektor techniczny w Platige Image
Brian Wankum – 30-letni weteran Hollywood, producent postprodukcji - Globalne trendy w AI cinema
Adrian Daniel Botnariu – reżyser, założyciel Beyondflix Productions, współorganizator AI Fusion @ Berlinale - Twórczość z pomocą AI
Nem Perez – reżyser, założyciel Storyblocker, autor projektu AI Wonderland
Wydarzenie poprowadzili:
Anna Anomalia – producentka kreatywna
Matt Szymanowski – reżyser i producent filmowy i kurator forum
Rafał Solski – CEO John Weston Group
Basia Mróz-Gorgoń – liderka projektu akademickiego i ekspertka w dziedzinie brandingu
W tle całego wydarzenia – Artintell
To właśnie w ramach tej wyjątkowej wystawy sztuki cyfrowej i generatywnej, zrealizowanej we współpracy z artystami, naukowcami i technologami, AI Digital Creators Forum znalazło swoje miejsce. Artintell staje się nie tylko przestrzenią doświadczania nowej sztuki, ale też ważnym miejscem spotkań, edukacji i – co ważne – rozwoju projektów, które mają potencjał komercyjny. Dla wielu uczestników forum ARTINTELL to przedsmak przyszłych inwestycji w kulturę cyfrową.
Wniosek?
AI w kinie to nie moda – to nowe narzędzie. Ale dopóki człowiek trzyma kamerę, emocje i opowieść wciąż są jego.
„To dopiero testy – ale te testy zapisują się w historii nowego kina. To moment, by tworzyć, publikować, działać.”
– Matt Szymanowski

Materiał prasowy: Artintell