28.1 C
Warszawa
piątek 24 maja • 2024
Strona głównaFILMDRAMAT • OBYCZAJOWYPAPIEŻ FRANCISZEK WSPIERA "PRZYRZECZENIE"

PAPIEŻ FRANCISZEK WSPIERA „PRZYRZECZENIE”

„Przyrzeczenie”, film nawiązujący do Ludobójstwa Ormian, został wyświetlony we wtorek w Watykanie. W pokazie uczestniczyli reżyser Terry George, producent Eric Esrailian oraz część ekipy aktorskiej. Jest to wyraźny znak wsparcia ze strony Kościoła Katolickiego przed zbliżającą się premierą filmu. Na ekrany kin w Polsce film wejdzie 5 maja.

Watykański pokaz jest swoistą kontynuacją pierwszej wizyty Papieża Franciszka w Armenii, która miała miejsce w zeszłym roku. Papież użył wówczas określenia „ludobójstwo” w odniesieniu do rzezi dokonanej podczas I wojny światowej przez Turków z Imperium Osmańskiego na około 1.5 milionie Ormian. Armenia była pierwszym państwem, które przyjęło chrześcijaństwo jako religię państwową, więc ma wyjątkowe znaczenie dla Kościoła Katolickiego.

Reżyser filmu Terry George w swoim oświadczeniu pisze – „Chciałbym, żeby ten film wywoływał całe spektrum emocji, od radości i odwagi poprzez smutek i gniew po odkupienie i zrozumienie, że możemy dopuszczać się takich katastrof. Mam więc nadzieję, że Przyrzeczenie stanie się swoistym narzędziem edukacji o tamtych zapomnianych czasach, które zasługują na to, aby o nich pamiętać, aby czcić w każdym zakątku świata pamięć zamordowanych”.

Zobacz polski zwiastun filmu:

Reżyseria: Terry George – zdobywca Oscara za film „The Shore”

(„Hotel Rwanda”, „Droga do przebaczenia”)

Obsada:

  • Christian Bale („Fighter” – OSCAR, „Mroczny rycerz”, „American Hustle”, „The Big Short”)
  • Oscar Isaac („Gwiezdne wojny: Przebudzenie mocy”, „Co jest grane, Davis?”,„Dziedzictwo Bourne’a”)
  • Jean Reno („Kod da Vinci”, „Mission: Impossible”, „Leon zawodowiec”, „Godzilla”)
  • Charlotte Le Bon („Podróż na sto stóp”, „The Walk: Sięgając chmur”, „Yves Saint Laurent”)
  • Shohreh Aghdashloo („Dom nad jeziorem”, „Star Trek: w nieznane”, „Egzorcyzmy Emily Rose”)
  • Angela Sarafyan („Westworld” – serial, „Saga Zmierzch: Przed świtem”, „Paranoja”)

Gatunek:  dramat

Produkcja: USA 2017

Dystrybucja w Polsce: Monolith Films

Poruszający film ukazujący jedną z największych i najskrzętniej skrywanych zbrodni w historii ludzkości.

Zdobywca Oscara Christian Bale w poruszającej opowieści o miłości w czasach nienawiści.

Prawdziwa historia. Wielcy aktorzy. Oszałamiający budżet (100 milionów USD).

Imperia upadają, miłość trwa.

Rok 1915, stolica Imperium Osmańskiego. Michael przybywa do Stambułu, by zrealizować swoje wielkie plany o studiach medycznych i zacząć życie o jakim zawsze marzył. Gdy poznaje Anę, od pierwszej chwili wie, że to kobieta jego życia. Za plecami narzeczonego Any, słynnego amerykańskiego fotoreportera Chrisa, wybucha namiętny romans. W tym czasie Imperium zaczyna drżeć w posadach, a na ulicach Stambułu robi się niespokojnie. Siły tureckich nacjonalistów, korzystając z narastającego chaosu rozpoczynają prześladowania ludności ormiańskiej. Michael i Ana, oboje ormiańskiego pochodzenia, z dnia na dzień stają w obliczu śmiertelnego zagrożenia. Gdy krew płynie ulicami, a świat odwraca oczy, to Amerykanin Chris może okazać się jedyną szansą ocalenia dla zakochanych. Większość jednak nie będzie miała nawet takiej szansy…

Zobacz również

SKOMENTUJ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Artykuły

Komentarze