Już w najbliższy piątek do kin trafi nowy film cenionej reżyserki oraz byłej asystentki Krzysztofa Kieślowskiego – Julie Bertuccelli („Kiedy Otar odszedł”, „Drzewo”, „Szkoła Babel”). W filmie już po raz dwunasty spotykają się przed kamerą dwie ikony francuskiego kina: Catherine Deneuve i jej córka Chiara Mastroianni.

Historia zaczerpnięta z kart bestsellerowej powieści Lyndy Rutledge rozpoczyna się pierwszego dnia lata i zarazem ostatniego dnia życia Claire Darling. A przynajmniej tak się ekscentrycznej matronie wydaje.

Zobacz również: Na zawsze razem – zmiana daty premiery filmu

W związku z tym Claire wystawia cały swój dobytek na trawniku przed domem. Wśród przedmiotów są drogocenne antyki i bezcenne rodzinne pamiątki. Podczas gdy horda sąsiadów i ciekawskich przechodniów przejmuje te zabytki za kilka groszy, każdy obiekt odzwierciedla tragiczne i ekstrawaganckie życie Claire Darling.

Pamiątki Claire Darling – polski zwiastun filmu:

Julie Bertucccelli – przyszła na świat 12 lutego 1968 roku w miejscowości Boulogne-Billancourt jako córka cenionego reżysera Jean-Louisa Bertuccelliego („Remparts d’argile”, „Stress”). Zanim została przeszkolona jako dokumentalistka w filmowym centrum szkoleniowym Ateliers Varan w Paryżu, studiowała filozofię.

Cenne doświadczenie zbierała jako asystentka wybitnych reżyserów, jak Otar Ioesseliani, Krzysztof Kieślowski, Bertrand Tavernier, Emmanuel Finkiel czy Ritha Panh. Własne filmy zaczęła reżyserować pod koniec lat 90. Wsławiła się głównie dokumentami, w których pokazuje się jako tyleż bezkompromisowa, ile wrażliwa obserwatorka francuskiego społeczeństwa. Jej „Szkołę Babel”, pełnometrażowy reportaż z klasy imigrantów, wielu krytyków z całego świata okrzyknęło arcydziełem w swoim gatunku.

Ale Bertuccelli z powodzeniem realizuje także filmy fabularne. „Kiedy Otar odszedł” (2003) i „Drzewo” (2010) pokazują jej prawdziwy talent narracyjny. Pierwszy z tych filmów zdobył Cezara, dwie nagrody w Cannes oraz specjalne wyróżnienie na Warszawskim Festiwalu Filmowym.

Zobacz więcej w kategorii: Film obyczajowy/dramat

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Powstanie amerykański remake „Bożego Ciała”? Kolejny wielki sukces dzieła Jana Komasy

Kolejny sukces „Bożego Ciała” na arenie międzynarodowej. Film