6.6 C
Warszawa
poniedziałek 22 kwietnia • 2024
Strona głównaFILM„Orzeł. Ostatni patrol" w Konkursie Polskim na EnergaCAMERIMAGE 2022!

„Orzeł. Ostatni patrol” w Konkursie Polskim na EnergaCAMERIMAGE 2022!

EnergaCAMERIMAGE to największy i najbardziej znany festiwal filmowy poświęcony sztuce autorów zdjęć filmowych. W oficjalnej selekcji tegorocznej edycji wydarzenia znalazł się film Jacka Bławuta „Orzeł. Ostatni patrol”.

Autorką zdjęć do filmu jest Jolanta Dylewska, jedna z najbardziej cenionych i doświadczonych polskich operatorek filmowych. Dzięki jej wyjątkowym zdjęciom widz może przenieść się na pokład okrętu podwodnego i poczuć się jak jeden z członków załogi.

W wyniku ścisłej współpracy twórców z autorami efektów specjalnych powstały niespotykane dotąd w polskim kinie sceny morskie. W niemal niezauważalny sposób udało się połączyć świat wygenerowany komputerowo z ujęciami nakręconymi na planie. Dało to niezwykły efekt wizualny, którego w pełni można doświadczyć tylko w kinie.

Festiwal EnergaCAMERIMAGE odbędzie się w dniach 12-18 listopada w Toruniu.

Zobacz, jak powstawały efekty specjalne do filmu „Orzeł. Ostatni patrol” https://youtu.be/W6MqfQvqW8w

„Orzeł. Ostatni patrol” już w kinach w całej Polsce!

fot: Kino Świat
fot: Kino Świat
fot: Kino Świat

Spektakularna produkcja o legendarnym polskim okręcie podwodnym ORP „Orzeł”, który w czasie II wojny światowej wsławił się bohaterskimi czynami w starciach z niemiecką flotą. Film przedstawia trzymającą w napięciu i owianą tajemnicą historię ostatniego patrolu jednostki. Jego scenariusz oparto na znanych już faktach, jak i na zupełnie nowych hipotezach zaginięcia okrętu. Za reżyserię odpowiada Jacek Bławut, zdobywca Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł za „Wirtualną wojnę” oraz Srebrnych Lwów na Festiwalu Filmowym w Gdyni za „Jeszcze nie wieczór”. Autorką zdjęć jest Jolanta Dylewska, laureatka Nagrody za Najlepsze Zdjęcia na FPFF w Gdyni za film Agnieszki Holland „W ciemności”.

„Orzeł. Ostatni patrol” – oficjalny zwiastun https://youtu.be/cTqyL-yRY6E

Jest rok 1940. Gdy na plażach Dunkierki trwa gorączkowa ewakuacja alianckich żołnierzy, polski okręt podwodny ORP „Orzeł” wyrusza w niebezpieczną misją na Morzu Północnym. W jej trakcie napotka zagrożenia w postaci podwodnych min, ataków bombowych z powietrza i wrogich okrętów. Załoga musi się zmierzyć z coraz większym fizycznym oraz psychicznym wycieńczeniem. Jednak prawdziwy wróg jest niewidoczny, ukryty w klaustrofobicznym wnętrzu okrętu.

To jeden z najlepszych filmów o patriotyzmie

Janusz Zaorski

Wielkie kino!

Katarzyna Taras, Kino

Jeśli oglądać Orła to tylko w kinie. Wtedy przenika do szpiku kości!

Joanna Lorynowicz, Elle.pl

Okręt znajdujący się pod wodą jest dziełem pracy specjalistów od CGI z polskiego studia Platige Image i trzeba przyznać, że wykonali kawał znakomitej roboty i wygląda na światowym poziomie

Michał Kujawiński, Na Ekranie

Imponuje na wielu poziomach

Tak spektakularnych zdjęć morskich i podwodnych, tak ciekawie pokazanego wnętrza okrętu, a nawet dźwięku w polskim kinie jeszcze nie było

Katarzyna Fryc, Gazeta Wyborcza

Znakomity operator i dokumentalista Jacek Bławut zrobił film absolutnie niezwykły

Barbara Hollender, Rzeczpospolita

Jedna z kilku ważnych niespodzianek festiwalu w Gdyni

Łukasz Maciejewski

Niezwykły hołd dla tych wszystkich młodych ludzi

Niezapomniany, poruszający, wymowny i szczery filmowy obraz

Artur Cichmiński

Tytuł, który dystansuje wszystkie rodzime filmy wojenne ostatnich lat

Tomasz Zacharczuk, Trójmiasto.pl

Kapitalnie odtworzono okręt w jego surowości i ciasnocie, a całość uzupełniono naprawdę niezłymi efektami specjalnymi i muzyką

8/10

Rafał Oświeciński, Film.org.pl

Obraz zawierający tekst, książka

Opis wygenerowany automatycznie

Gatunek: wojenny / dramat

Produkcja: Polska 2022

Reżyseria i scenariusz: Jacek Bławut („Jeszcze nie wieczór”, „Wirtualna wojna”)

Producent: AURA FILMS – Anna Bławut Mazurkiewicz i Bartek Gliński

Koproducenci: Telewizja Polska S.A., Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Gdyńskie Centrum Filmowe, Produkcja Filmów Jacek Bławut

Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Film został objęty honorowym patronatem Ministra Obrony Narodowej.

Akcja edukacyjna filmu została objęta honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki.

Projekt jest realizowany w ramach obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości oraz Odbudowy Polskiej Państwowości.

Obsada: Tomasz Ziętek („Cicha noc”, „Kamienie na szaniec”, „Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł”), Antoni Pawlicki („Czas honoru” – serial TV, „Katyń”), Tomasz Schuchardt („Kurier”, „Miasto 44″, „Karbala”), Mateusz Kościukiewicz („Najlepszy”, „Wałęsa. Człowiek z nadziei”), Rafał Zawierucha („Bogowie”, „Jack Strong”, „Pewnego razu… w Hollywood”), Adam Woronowicz („Kurier”, „Zimna wojna”, „Popiełuszko. Wolność jest w nas”), Filip Pławiak („303. Bitwa o Anglię”, „Wołyń”, „Kamienie na szaniec”) i inni.

Zobacz również

SKOMENTUJ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Artykuły

Komentarze