19.5 C
Warszawa
czwartek 13 czerwca • 2024
Strona głównaFILM„Niebezpieczni dżentelmeni” nagrodzeni na Warszawskim Festiwalu Filmowym! W kinach od 20 stycznia!

„Niebezpieczni dżentelmeni” nagrodzeni na Warszawskim Festiwalu Filmowym! W kinach od 20 stycznia!

Czy ta misja mogła się nie udać? 

„Niebezpieczni Dżentelmeni”

z Nagrodą Publiczności 38. Warszawskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego! 

Z radością informujemy, że film „Niebezpieczni Dżentelmeni” spotkał się z uznaniem publiczności jednego z najistotniejszych wydarzeń filmowych w Europie Wschodniej.

Z Warszawskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Niebezpieczni Dżentelmeni” wracają z Nagrodą Publiczności!

Film otworzył 38. Warszawski Festiwal Filmowy, jego uroczysty pokaz odbył się 14 października.

Po zakończeniu projekcji na pytania publiczności odpowiadali: reżyser Maciej Kawalski, autor muzyki Łukasz Targosz oraz aktorzy Marcin Dorociński, Tomasz Kot, Andrzej Seweryn i Wojciech Mecwaldowski. Choć WFF zakończył się 22 października, liczenie głosów publiczności trwało jeszcze przez dwa dni, do 24 października, kiedy to ogłoszono, że „Niebezpieczni Dżentelmeni” to film, który skradł serca publiczności festiwalowej.

Film zyskuje coraz większe grono fanów, czego dowodem są rosnące oceny na Filmwebie.

Debiut Macieja Kawalskiego już po pierwszych pokazach przypadł do gustu również krytykom.

Trudno oprzeć się urokowi tego kina. Młoda Polska oczami Kawalskiego jest barwna, charyzmatyczna i poszukująca nowych form dla wyrażenia drzemiących w środku niepokojów.

Łukasz Bąk, Onet.pl

„Niebezpieczni Dżentelmeni” to brawurowy debiut Macieja Kawalskiego, który polską historię przedstawia w krzywym zwierciadle. Trochę polskie „KAC VEGAS” z Witkacym w roli głównej, trochę kino w stylu wczesnego Machulskiego. Inteligentne, zabawne i pięknie absurdalne.

Krzysztof Połaski, Telemagazyn 

„Niebezpieczni Dżentelmeni” to zabawa w kino gatunkowe, retro, z ekspresyjnym aktorstwem, co podkreśla znakomita muzyka Łukasza Targosza, biorąca całość w gatunkowy cudzysłów.

Jacek Cieślak, Rzeczpospolita

„Niebezpieczni Dżentelmeni” łączą w sobie magię kina i element szaleństwa.

Piotr Kozłowski, Dziennik.pl

„Niebezpieczni Dżentelmeni” w kinach od 20 stycznia 2023 roku!

fot: Kino Świat
fot: Kino Świat
fot: Kino Świat

Plejada wybitnych polskich aktorów odsłaniająca nieznane oblicze słynnych i kultowych postaci oraz piętrowa zagadka kryminalna i niepowtarzalna atmosfera Zakopanego

– wszystko to w reżyserskim debiucie fabularnym Macieja Kawalskiego, produkowanym przez Agnieszkę Dziedzic z Koi Studio („Tarapaty”) we współpracy z Leszkiem Bodzakiem i Anetą Hickinbotham z Aurum Film („Boże Ciało”). „Niebezpieczni Dżentelmeni” to iskrzący dowcipem i tętniący akcją komediowy kryminał, w którym równie ważne jak to „kto zabił?”, jest pytanie „kogo zabito?”. 

Tomasz Kot, Marcin Dorociński, Andrzej Seweryn i Wojciech Mecwaldowski jako artystyczne, naukowe i… celebryckie osobowości początku XX wieku w sensacyjnej historii, której próżno szukać na kartach podręczników!

Tadeusz Boy-Żeleński (T. Kot), Witkacy (M. Dorociński), Joseph Conrad (A. Seweryn) i Bronisław Malinowski (W. Mecwaldowski), cztery znakomitości zakopiańskiej bohemy budzą się po mocno zakrapianej, całonocnej imprezie. Głowy pękają im od kaca, nikt nic nie pamięta, a sytuacji nie poprawiają znalezione na podłodze zwłoki nieznanego mężczyzny. Dodatkowo do drzwi domu dobijają się właśnie stróże prawa, a to dopiero początek kłopotów. Rozpoczyna się wyścig z czasem, w którym bohaterowie muszą uwolnić się nie tylko od podejrzeń, ale także od równie niebezpiecznych środowiskowych plotek i jak najszybciej wyjaśnić zagadkę tajemniczej śmierci. Wkrótce za sprawą tych błyskotliwych i uwielbiających ryzyko dżentelmenów tętniące kulturalnym życiem Zakopane stanie się tłem wielkiej intrygi, w którą zamieszani będą gangsterzy, artyści i politycy, w tym Zofia Nałkowska czy Józef Piłsudski. Na drodze bohaterów stanie również Lenin we własnej osobie, który akurat zawitał do Poronina…

Zakopiańskim partnerem filmu jest Hotel Nosalowy Dwór Resort & Spa

Gatunek: komedia kryminalna

Produkcja: Polska 2022

Producent: Koi Studio („Tarapaty”)

Koproducenci: Aurum Film („Boże Ciało”, „Wszyscy moi przyjaciele nie żyją”, „Magnezja”), WFS Walter Film Studio („Boże Ciało”, „(Nie)znajomi”, „Planeta Singli”),

TVN („25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”),

Krakowskie Biuro Festiwalowe, Instytucja Filmowa „Silesia-Film”

Projekt jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Scenariusz i reżyseria: Maciej Kawalski („Mały zgon” – serial)

Obsada: Tomasz Kot („Zimna wojna”, „(Nie)znajomi”), Marcin Dorociński („Pitbull. Ostatni pies”, „Gambit królowej” – serial),  Andrzej Seweryn („Król” – serial, „Ostatnia Rodzina”),  Wojciech Mecwaldowski („Klangor” – serial, „Juliusz”), Michał Czernecki („Miasto 44″, „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”), Łukasz Simlat („Furioza”, „Boże Ciało”), Sebastian Stankiewicz („Gierek”, „Pan T.”) , Jacek Koman („Moulin Rouge”, „Wielki Gatsby”)Anna Smołowik („Dawid i Elfy”, „To musi być miłość”), Wiktoria Gorodeckaja („Krew Boga”, „Ikar. Legenda Mietka Kosza”).

Zobacz również

SKOMENTUJ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Artykuły

Komentarze