7.9 C
Warszawa
środa 24 kwietnia • 2024
Strona głównaFILMFAMILIJNYNAZYWAM SIĘ CUKINIA - PREMIERA GENIALNEJ ANIMACJI JUŻ 2. CZERWCA!

NAZYWAM SIĘ CUKINIA – PREMIERA GENIALNEJ ANIMACJI JUŻ 2. CZERWCA!

„Nazywam się Cukinia” w reżyserii Claude’a Barras’a to genialna animacja, nominowana do Oscara, która opowiada historię chłopca oraz grupy jego przyjaciół i przyjaciółek z domu dziecka, gdzie trafia po tym jak nieumyślnie powoduje śmierć matki.

Claude Barras ma niezwykły dar: tyleż prawdziwie, co w nieodparcie zabawny sposób „wczuwa się” w bohaterów i bohaterki, ukazując ich emocje na tle skomplikowanej rzeczywistości. Płaczliwy Ahmed, ssąca palec Beatrice, skryty Simon, czy obrażalski Jujuba to, podobnie jak Cukinia i jego pierwsza miłość Camille, dzieciaki po przejściach, które wszystko tłumaczą sobie na swój sposób.

Ikar, który woli, gdy zwraca się do niego per Cukina, to chłopiec o niezwykłej emocjonalności, wrażliwości i darze zjednywania sobie ludzi. Ta melancholijna animacja powstała według – opartej na faktach – książki Gilles’a Paris „Autobiografia Cukinii”. Cukinia, przeprowadza nas przez historie swoich przyjaciół/przyjaciółek, a w zasadzie problemy, które ich dotykają – molestowanie seksualne, status migrancki, uzależnienia rodziców przemoc. Początkowo Cukinia ma problemy z przystosowaniem się do nowego miejsca, nie zawsze dogaduje się ze wszystkimi. Stopniowo jednak znajduje sobie przyjaciół i przyjaciółki, na których wsparcie może liczyć.

Nie jest to film stricte rozrywkowy lecz niosący przesłanie oraz posiadający wysokie walory edukacyjne. Film dotyka niełatwych spraw, uczy empatii oraz unikania rozmów na trudne i bolesne tematy. Obraz ten, to doskonałe narzędzie edukacyjne o wysokiej wartości, które gromadzi jak w soczewce szereg wyzwań, z jakimi mogą zetknąć się dzieci, a które w istotny sposób zagrażają ich statusowi. „Nazywam się Cukinia” to lekcja „pięknego dorastania”, budowania zaufania i przyjaźni. Poruszająca opowieść przenosząca w intymny świat dziecka poszukującego nadziei i miłości. Dziecka, które tkwi w każdym z nas i łaknie bliskości drugiego człowieka.

„Nazywam się Cukinia”, polski zwiastun (dubbing):

https://www.youtube.com/watch?v=UMLLfpAKBLI

Claude Barras (ur. 1973) szwajcarski reżyser, absolwent animacji i grafiki komputerowej na École Emile Cohl w Lione. Ponadto, ukończył antropologię i animację cyfrową na Ecole Cantonale d’Art w Lozannie. Nim rozpoczął pracę jako reżyser był freelancerem w dziedzinie ilustrowania w Genewie. Na przestrzeni swojej kariery C. Barras stworzył kilkanaście krótkich form. Jego pierwszym pełnometrażowym filmem animowanym jest „Nazywam się Cukinia” – zaprezentowany podczas Festiwalu Filmowego w Cannes 2016 i wielokrotnie nagradzany na licznych międzynarodowych festiwalach.

Plakat filmu:

Najważniejsze nagrody i festiwale:

  • Nagroda Lumiere w Kategorii Najlepszy Scenariusz i Najlepszy Film Animowany, 2017;
  • Nominacja do Oscara 2017 w kategorii Najlepszy Film Animowany;
  • Warszawski Festiwal Filmowy – Nagroda Publiczności;
  • Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza – Ale Kino! Poznań – Nagroda Europejskiego Stowarzyszenia Filmów dla Dzieci (ECFA) dla Najlepszego Filmu;
  • Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych w Annecy – Nagroda Publiczności;
  • Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Bratysławie – Nagroda Stowarzyszenia Krytyków FIPRESCI;
  • Europejska Nagroda Filmowa dla Najlepszego Filmu Anonimowego;
  • Międzynarodowy Festiwal Filmowy w San Sebastian – Nagroda Publiczności;
  • Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Zurichu – Nagroda dla Najlepszego Filmu (Jury Dziecięce);
  • Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Melbourne – Nagroda dla Najpopularniejszego Filmu;

A także nominacje do Złotego Globu, Złotej Kamery na festiwalu w Cannes, nagrody Parlamentu Europejskiego – Lux Prize.

Zobacz również

SKOMENTUJ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Artykuły

Komentarze