26.8 C
Warszawa
niedziela 14 lipca • 2024
Strona głównaBIZNESMocny powrót rynku kryptowalut - liderzy Bybit i Wintermute z optymizmem spoglądają...

Mocny powrót rynku kryptowalut – liderzy Bybit i Wintermute z optymizmem spoglądają w przyszłość handlu opcjami.

Platforma Bybit, obchodząca w tym roku pięciolecie swojego istnienia, osiągnęła wiele ważnych kamieni milowych, wśród których można wymienić przekroczenie poziomu 20 mln użytkowników, wcielenie w życie wizji Web3 czy zdobycie popularności wśród klientów instytucjonalnych inwestujących w BTC i ETH. Mimo stale rosnącej liczby giełd kryptowalutowych na rynku cały czas brakuje doświadczonych dostawców płynności. Po upadku giełdy FTX jeszcze większą rolę odgrywają liderzy rynku tacy jak Wintermute, która niedawno strategicznie przeniosła część działalności do Singapuru, umacniając się na pozycji giganta w dziedzinie dostarczania płynności. Jej oddział w Azji (Wintermute Asia) sfinalizował również na platformie CME pierwszą transakcję pakietową na opcje, co pokazuje, że firma stawia na innowacje i rozwój.

Upadek FTX spowodował reperkusje, które branża kryptowalut cały czas odczuwa. Jednocześnie jednak wydarzenie to stanowi przełom, który daje podmiotom o utrwalonej pozycji możliwość wyróżnienia się i wykorzystania nadarzających się szans na obiecującym – choć niestabilnym – rynku. Chociaż dostawcy płynności odgrywają kluczową rolę w podtrzymywaniu żywotności rynku kryptowalut, ich działania często okryte są tajemnicą ze względu na niedostępność ich danych pozagiełdowych.

O tym, jak wygląda aktualna sytuacja, możemy dowiedzieć się z pierwszej ręki od Bena Zhou, współzałożyciela i dyrektora generalnego Bybit, Eugena Cheunga, dyrektora działu klientów instytucjonalnych w Bybit, oraz Yoanna Turpina, współzałożyciela Wintermute. W zamieszczonym materiale trójka ta dokonuje przeglądu minionego roku i omawia strategie przyszłych działań.

Kluczowe wnioski

  • W ocenie Bena Zhou nastąpi dynamiczny rozwój profesjonalnego tradingu opcjami.
  • Yoann Turpin, który obecnie pracuje w Singapurze, wnosi swoją wiedzę i doświadczenie tradera opcji na tradycyjnym rynku finansowym, z optymizmem patrząc na przyszłość tradingu opcji kryptowalutowych.
  • Eugene Cheung zdradza, że Bybit rozpoczął program pilotażowy na rynku pozagiełdowym.

Pomijając niewielki wzrost cen w ostatnim czasie, zauważyć można coraz więcej sygnałów silnego ożywienia na rynku kryptowalut. Według grudniowej analizy giełdowej CCData (December Exchange Review) wolumen transakcji spot na giełdach scentralizowanych wzrósł już drugi miesiąc z kolei, kształtując się na poziomie 965,8 mld USD. Jego wartość wzrosła o 52,8% i jest najwyższa od marca 2023 r. Nastąpił również wzrost wolumenu obrotów instrumentami pochodnymi na giełdzie CME – o 18,4%, do poziomu 67,9 mld USD – najwyższego od listopada 2021 r. Bybit i Wintermute nawiązały współpracę w lipcu 2021 r. przy okazji uruchomienia przez tą pierwszą platformy do transakcji spot. Mimo zawirowań na rynku kryptowalut udało im się podtrzymać współpracę, a obecnie nawet ją zacieśnić, aby zwiększyć szanse sukcesu w wymagającym i pełnym turbulencji środowisku kryptowalut.

Ograniczanie ryzyka związanego z upadającymi giełdami ma kluczowe znaczenie dla dostawców płynności takich jak Wintermute. Jak podkreśla Yoann, Wintermute bardzo ceni sobie współpracę z Bybit, przedkładając jakość projektów, tokeny i reputację zespołów nad działania sprzedażowo-rozwojowe giełd scentralizowanych. Wintermute imponuje „solidna i stabilna platforma technologii back-end” stworzona przez Bybit. Ponadto kluczową rolę odgrywa ujednolicone konto tradingowe (UTA) dla klientów, wprowadzone przez Bybit już na wczesnym etapie działalności.

Czego spodziewać się w nadchodzącym roku

Eugene zdradził, że Bybit rozpoczęła pilotażowy program tradingu pozagiełdowego, który w istotny sposób zacieśnia współpracę pomiędzy oboma podmiotami, poszerzając długoterminowe horyzonty ekosystemu. Bybit dostrzega ogromny potencjał instrumentów pochodnych i opcji dla rynku pozagiełdowego, z transakcjami spot na czele.

Na koniec Ben podkreśla, że choć w nadchodzącym roku dźwignia dla ogółu kontraktów perpetual ma spaść, opcje kryptowalutowe będą się cieszyć rosnącą popularnością ze względu na coraz większą obecność profesjonalnych traderów opcji. Od czasu ostatniej hossy na rynku opcji nastąpiła fundamentalna zmiana i wszystko wskazuje na to, że największe giełdy zdecentralizowane oraz ekosystem opcji będą przeżywać dynamiczny rozwój. Niedawne wejście przez Bybit w segment Earn Product zwiastuje nowy rozdział po okresie turbulencji.

Nie można również zapominać o potrzebie bacznego przyglądania się regionalnym trendom w obszarze aktywów kryptowalutowych i cyfrowych. Ponieważ akceptacja rozwiązań kryptowalutowych w coraz większym stopniu zależy od przejrzystych wytycznych, należy monitorować sytuację w dynamicznych regionach azjatyckich takich jak Singapur, Hongkong, Japonia czy ZEA, w ich stronę bowiem zaczynają się zwracać firmy wobec argumentów o bodźcu popytowym, jaki dają lokalne regulacje. Według stworzonej przez Cointelegraph Research bazy danych rozkładu geograficznego animatorów rynku największe zagęszczenie dostawców płynności aktualnie znajduje się w Singapurze. Na kolejnych miejscach w tej kategorii znajdują się USA, Hongkong i Wielka Brytania.

Źródło informacji: PR Newswire

Zobacz również

SKOMENTUJ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Artykuły

Komentarze