28.1 C
Warszawa
piątek 24 maja • 2024
Strona głównaFILM"Majstersztyk Smoczyńskiej" zwycięża w Hiszpanii! Kolejny międzynarodowy sukces Fugi

„Majstersztyk Smoczyńskiej” zwycięża w Hiszpanii! Kolejny międzynarodowy sukces Fugi

„Fuga”, nowe dzieło autorki głośnych i docenionych „Córek Dancingu”, z kolejnym sukcesem na arenie międzynarodowej. Film Agnieszki Smoczyńskiej, z wybitną rolą Gabrieli Muskały, został właśnie nagrodzony podczas 51. Katalońskiego MFF w Sitges, gdzie otrzymał Nagrodę Silver Méliès dla najlepszego filmu pełnometrażowego.

Hiszpański festiwal specjalizuje się w kinie gatunkowym i jest jednym z największych i najważniejszych na świecie festiwali międzynarodowych. Impreza odbywa się nieprzerwanie od 1968 roku, a na przestrzeni lat laury w Sitges zdobywali tacy głośni twórcy z całego świata jak: Gaspar Noé, David Cronenberg czy Takeshi Kitano.

Zobacz również: Suspiria – zobacz zwiastun remake’u włoskiego horroru z 1977 roku

Zwycięstwo w Katalonii nie jest pierwszym triumfem „Fugi” na szczeblu międzynarodowym. Do tej pory produkcja Smoczyńskiej była pokazywana na takich międzynarodowych imprezach, jak: 71. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes czy Koreański Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Busan. Film można było również zobaczyć na festiwalu Nowe Horyzonty we Wrocławiu oraz Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie „Fuga” została nagrodzona za zdjęcia, a reżyserka filmu – Agnieszka Smoczyńska, odebrała nagrodę za drugi film. Obraz na całym świecie spotyka się z bardzo ciepłym przyjęciem, a prawa do filmu zostały już sprzedane do m.in Danii, Czech, Niemiec, Szwecji, Kanady i Chin. Na ekrany polskich kin „Fuga” wejdzie 7 grudnia 2018 roku.

Fuga plakat filmu
Fot. plakat filmu „Fuga”

„Fuga” to obraz z gatunku mystery (charakterystycznego dla twórczości Davida Lyncha), który dotyka problemu „fugi dysocjacyjnej” – zaburzenia wywoływanego długotrwałym stresem i uczuciem braku szczęścia. Człowiek poddany tym emocjom może stracić pamięć, a jego mózg może stworzyć nową osobowość biegunowo odmienną od dotychczasowej. W rolach głównych wystąpili nagrodzeni na Festiwalu Filmowym w Gdyni: Gabriela Muskała („Moje córki krowy”), Łukasz Simlat („Konwój”) i Zbigniew Waleryś („Papusza”). „Fuga” to drugi film fabularny Agnieszki Smoczyńskiej, reżyserki wielokrotnie nagradzanych „Córek dancingu” – (m.in.: Nagrodą Specjalną Jury za „unikalną wizję i design” na prestiżowym amerykańskim festiwalu filmowym Sundance, wyróżnieniem dla Najlepszego Debiutu Reżyserskiego na Festiwalu Filmowym w Gdyni oraz Polską Nagrodą Filmową Orła 2016 w kategorii „Odkrycie roku”).

Zobacz więcej w kategorii: Horror/thriller

Zobacz również

SKOMENTUJ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Artykuły

Komentarze