21.1 C
Warszawa
czwartek 18 lipca • 2024
Strona głównaPODRÓŻEKonferencja Fair Trade Travel

Konferencja Fair Trade Travel

27 listopada w biurze Albatros Travel przy ulicy Marszałkowskiej 74 w Warszawie odbyła się konferencja Fair Trade Travel. Wśród prelegentów byli Jens H. Rasmussen, Jesper Dichmann, Karolina Łyżwa i Tomasz Michniewicz.

Jens H. Rasmussen – od 2012 roku w Albatros Travel. Jako dyrektor ds. sprzedaży zajmuje się wszystkimi kwestiami od jakości obsługi klienta, przez sprzedaż na wszystkich rynkach działalności biura podróży, po handel. Wulkan pozytywnej energii dbający o ciągły rozwój firmy. Prywatnie ojciec dwójki dzieci i mąż CæcilieWillumsgaard, córki Sørena Rasmussena, założyciela Albatros Travel. W wolnym czasie trenuje sztuki walki lub zagląda do swojej piwniczki na piwa.

Jesper Dichmann – w Albatros Travel od 2007 roku. Obecnie zajmuje stanowisko dyrektora ds. marketingu. Jego wieloletnie doświadczenie w marketingu internetowym, zdobyte m.in. podczas pracy dla Google, pozwala mu zawsze wypracować najlepsze stawki dla klientów. Mieszka w Nørrebro z żoną Silją i trójką dzieci. Zadeklarowany amator ostrego chili.

Zobacz również: Aleksander Doba w 2019 roku planuje ekspedycję do Magadanu!

Karolina Łyżwa – zawodowo „od zawsze” związana z turystyką jako m.in. pracownik hotelu, animator, pilot, szkoleniowiec kadr turystyki i egzaminator PIT. Jest absolwentką Geografii Turyzmu i Hotelarstwa na Uniwersytecie Łódzkim, narodowym trenerem przewodnictwa i pilotażu akredytowanym przez World Federation of Tourist Guide Association i przede wszystkim czynnym pilotem wycieczek (głównie po krajach azjatyckich).

Tomasz Michniewicz – dziennikarz, reportażysta, fotograf, podróżnik i organizator wypraw. Autor pięciu bestsellerowych, nagradzanych reportaży książkowych. Autor programu „Inny świat” w telewizji TTV i audycji „Mapa świata” w Radiu Zet (a wcześniej „Reszty świata” w Jedynce i „Trójka Przekracza Granice” w Trójce). 17 października miała premierę jego najnowsza książka podróżnicza – „Chrobot”.

10 zasad odpowiedzialnej turystyki Sørena Rasmussena, podróżnika i założyciela skandynawskiego biura podróży Albatros Travel

  1. Daj sobie trochę czasu

W kwadrans nie zobaczysz zbyt wiele. Jeśli wysiadasz z autokaru turystycznego tylko po to, by zrobić parę zdjęć i pojechać dalej, co zapamiętasz z odwiedzanego miejsca? Jeśli poświęcisz trochę więcej czasu na zwiedzenie okolicy, możesz trafić na nieodkryte perły lokalnej przyrody lub kultury.

  1. Prawdziwy kontakt jest dwustronny

Gdy będziesz mieć okazję poznać mieszkańców odwiedzanej okolicy, daj też coś od siebie. Opowiedz o sobie, o swojej rodzinie i kulturze, a tym bardziej o tym, dlaczego tu jesteś. Naucz się choć podstawowych form grzecznościowych w lokalnym języku. Okażesz w ten sposób szacunek mieszkańcom, którzy na pewno to docenią.

  1. Nie rób zdjęć bez pozwolenia

Czy potrafisz sobie wyobrazić, że do twojego domu wchodzi zagraniczny turysta, żeby zrobić zdjęcie autentycznej polskiej rodzinie, która je posiłek nożami i widelcami? W takiej sytuacji chyba każdy czułby dyskomfort. Dlatego przed zrobieniem zdjęcia poproś o zgodę. Jeśli będziesz miał ze sobą aparat z natychmiastowym wydrukiem typu polaroid, zastanów się nad podarowaniem jednego zdjęcia fotografowanej osobie.

  1. Szanuj lokalne zwyczaje

Pamiętaj, że lokalne zwyczaje mogą się całkowicie różnić od polskich i dotyczyć tak podstawowej sprawy, jak choćby sposób ubierania się.Warto poczytać o nich zawczasu lub, jeśli jedziesz z grupą, spytać o nie przewodnika. Zawsze opłaca się być grzecznym w stosunku do napotykanych osób. Gdybyś chciał wziąć udział w prywatnych, miejscowych uroczystościach, poczekaj najpierw na zaproszenie.

  1. Nie przywoź chorób do odległych miejsc

Jeśli masz gorączkę lub chorujesz, trzymaj się z daleka od miejscowych. Niegroźne zdawałoby się choroby mogą okazać się niebezpieczne dla nieodpornych na nie ludzi.Nawet zdrowi podróżujący, świadomi skutecznej profilaktyki, mogą stać się nosicielami chorób zakaźnych. Zasada ta działa również w drugą stronę – podczas podróży do obcych kultur, unikaj obszarów objętych epidemią.

  1. Kupuj rzemiosło, nie kulturę

W wielu rozwijających się krajach trwa proceder kradzieży dzieł sztuki i eksponatów muzealnych. Na lokalnych targach pojawiają się przedmioty, które nigdy nie powinny opuścić sal muzealnych. Jeśli zadowolisz się kupnem pięknego i dobrze wykonanego rzemiosła, nie weźmiesz udziału w tym szkodliwym rabunku.

  1. Nie wykorzystuj ubóstwa do obniżania cen

Nie domagaj się jak najniższej ceny za produkty i usługi kupowane podczas podróży. Nie ma nic złego w sytuacji, gdy turysta płaci wyższe ceny od miejscowych. W ten sposób pomagasz w rozwoju miejscowej ekonomii.

  1. Zostawiaj pieniądze we właściwym miejscu

Staraj się płacić za produkty i usługi bezpośrednio u wykonawcy. Płać tak blisko źródła, jak tylko możliwe. Kupuj jedzenie, nocleg i pamiątki na miejscu.W ten sposób dokładasz rękę do rozwoju gospodarczego odwiedzanego regionu.

  1. Podróżuj rozważnie i myśl o środowisku naturalnym

Bądź pewny, czy niczego po sobie nie zostawiasz. Sprzątaj po sobie. Pamiętaj, że w wielu miejscach woda jest dobrem luksusowym. Nie zabieraj rzadkich roślin ani zwierząt. Nie kupuj pamiątek zrobionych z zagrożonych gatunków.

  1. Podróżuj rozumnie

Przed wyruszeniem w drogę przygotuj się i dowiedz czegoś o odwiedzanym miejscu. Podróżuj ze specjalistami, którzy znają swój fach, a trzymaj się z dala od lokalnych naciągaczy, którym obce jest poczucie odpowiedzialności i moralności.

Zobacz więcej w kategorii: Podróże

Zobacz również

SKOMENTUJ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Artykuły

Komentarze