17.9 C
Warszawa
niedziela 1 października • 2023
Strona głównaMOTOKLASYKI INACZEJ, NASZA EKIPA Z WIZYTĄ W MUZEUM SKODY

KLASYKI INACZEJ, NASZA EKIPA Z WIZYTĄ W MUZEUM SKODY

Korzystając z uroków wiosny, ekipa naszego portalu postanowiła udać się z wizytą do muzeum Skody mieszczącego się, od początków istnienia tej marki, w miejscowości Mlada Boleslav, położonej w Czechach. Muzeum znajduje się w historycznych budynkach fabryki, wokół których wyrósł ogromny kompleks nowoczesnych hal produkcyjnych, gdzie wytwarzane są najnowsze modele marki.

Wejście do muzeum prowadzi przez bardzo nowoczesny budynek dobudowany do zabytkowego kompleksu. Przed wejściem wita nas pomnik założycieli marki Slavia, tj. mechanika Vaclava Laurina oraz księgowego Vaclava Klementa, którzy w 1895 roku założyli firmę zajmującą się naprawą oraz kolejno produkcją rowerów, a w późniejszym okresie motocykli (od 1898 roku). Pierwszym samochodem wyprodukowanym przez zakłady Slavia był model Voiturette z 1901 roku, który dopiero w 1905 roku wszedł do produkcji i został wykonany w liczbie 44 egzemplarzy. Ponadto zakłady Laurin&Klement produkowały ciężarówki, autobusy, maszyny rolnicze, walce, a także silniki lotnicze oraz uzbrojenie w okresie pierwszej wojny światowej.

Jednakże opisywana w temacie artykułu marka swoją nazwę zawdzięcza Emilowi Skodzie, który w 1869 roku przejął od hrabiego Arnosta Waldsteina założone 10 lat wcześniej zakłady produkujące w Pilźnie wyroby metalurgiczne, a później zbrojeniowe. Pierwszy samochód z zakładów w Pilźnie, to model 25/100 z 1924 roku. Warto wspomnieć, że od początku lat ’20 XX wieku wspomniani wyżej wspólnicy, tj. Laurin i Klement zaczęli szukać strategicznego partnera, do czego także przyczynił się pożar fabryki w 1924 roku. Zaowocowało to fuzją dokonaną w 1925 roku z koncernem Skoda z Pilzna.

Produkcja aut została wznowiona w fabryce w Maldej Boleslav i już w 1926 roku fabryka rozpoczęła produkcję pierwszej Skody z Mladej Boleslav – był to model 150. Od tego modelu faktycznie rozpoczyna się historia marki Skoda Auto, która poprzez swoje początki sięgające XIX wieku jest jedną z najstarszych marek motoryzacyjnych na świecie.

Znając historię marki Skoda, oraz po powitaniu przez pierwszych założycieli fabryki wchodzimy do właściwego muzeum, gdzie dumnie prezentuje się prototyp pierwszego elektrycznego auta sygnowanego znaczkiem Skody. Kolejno trasa wiedzie przez kolekcje tematyczne, a my kierujemy się do dużej sali, gdzie znajdują się historyczne modele, począwszy od pierwszego modelu 720 Spider z 1906 roku, a skończywszy na modelu Vision D, który zapoczątkował najnowszą linię stylistyczną obecnych modeli Skody. Nam jednak najbardziej przypadły do gustu przedwojenne egzemplarze aut, szczególnie cała seria modeli Popular oraz luksusowy Superb, który swoimi rozmiarami nie odbiega od współczesnych limuzyn. Oczywiście nie mogliśmy odmówić uroku autom produkowanym już po II wojnie światowej, szczególnie tym zasługującym na miano klasyków, jak chociażby pierwszej Octavii, czy modeli z serii 100. Niesamowite wrażenie robił regał, na którym jak zabawkowe modele były poukładane prawdziwe auta od tych z lat ’20  począwszy na tych z lat ’90 skończywszy – jest to chyba jedyne takie muzeum, w którym samochody eksponowane są w taki sposób. W kolejnym pomieszczeniu prezentowane były auta, które stały się „kamieniami milowymi” dla historii Skody. Były to modele: 645 z 1930 roku, Popular z 1939 roku, Octavia z 1964 roku, czy 125L z 1989 roku.

W nostalgiczny klimat dawnej motoryzacji wprawiała dodatkowo witryna, w której prezentowane były tablice rejestracyjne, zdjęcia, czy ułożone w kolejności historycznej znaczki marki Skoda.

Warto zauważyć, że marka Skoda od wielu lat jest związana ze sportem motorowym. O osiągnięciach marki możemy dowiedzieć oglądając przedstawione w kilku salach modele samochodów rajdowych i wyczynowych. Tu wycieczkę rozpoczynamy od pięknego modelu 200 RS z 1974 roku oraz Favorit 136 L/A z 1993 roku. Następnie pięknie prezentowały się modele 120 RS z 1976 roku, oraz dwie wersje Fabii (aktualnej i przedliftingowej) w specyfikacji WRC. Uroku dodawała witryna w której można było oglądać ubranie kierowcy rajdowego oraz rajdowe kaski.

Kolejne pomieszczenie prezentowało poszczególne etapy renowacji zabytkowych Skód. Tu były prezentowane trzy przedwojenne modele. Jeden w stanie mocno posuniętego zużycia, który był przeznaczony do renowacji, kolejny w stanie renowacji oczyszczony z lakieru z widoczną drewnianą ramą oraz trzeci w pełni zrekonstruowany, który robił największe wrażenie. W dodatku można było podziwiać stare części, niejednokrotnie w agonalnym stanie wyjęte z samochodów poddawanych renowacji, a także oryginalne plany budowy poszczególnych modeli.

Ciekawą atrakcją było także mini kino prezentujące historię marki Skoda.

Na piętrze kolejnego budynku wystawione były modele prototypowe oraz ultra – wyczynowe przeznaczone do długodystansowych wyścigów. Tu ogromne wrażenie wywarł na nas model 110 Super Sport z 1971 roku, ciekawie prezentowały się także prototypowe modele 720, 742, 783 (trzydrzwiowy Favorit), Tudor(Superb coupe), Yeti, Yeti Cabrio, Ahoj! oraz Joyster. Jednakże najbardziej rzucały się w oczy modele wyczynowe, począwszy od całej serii Supersport, poprzez modele rajdowe, takie jak pierwsza Fabia WRC Octavia WRC, Favorit 136 L/H, 125 RS, 1800 RS, a skończywszy na 130 RS zwanej czeskim Porsche.

Reasumując, Muzeum Skody uświadomiło nam, że tak bardzo popularna dziś marka kiedyś produkowała jedna z najbardziej luksusowych i najdroższych samochodów, aby w czasach komunistycznych przejść do produkcji samochodów pod dyktando ZSRR, a już wczasach kapitalistycznych rozpoczynając od modelu Felicia stać potentatem na rynku samochodów budżetowych. Ponadto duży szacunek wzbudza dorobek sportowy marki, w tym prezentowane modele rajdowe i wyczynowe.

[Best_Wordpress_Gallery id=”253″ gal_title=”20170625200800″]

(Michał Mamica)

Zobacz również

SKOMENTUJ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Artykuły

Komentarze