26 C
Warszawa
sobota 22 czerwca • 2024
Strona głównaBIZNESInnowacyjny Samorząd 2024: W Zduńskiej Woli wszyscy uczniowie podstawówek uczą się programowania.

Innowacyjny Samorząd 2024: W Zduńskiej Woli wszyscy uczniowie podstawówek uczą się programowania.

Program edukacyjny powszechnej nauki programowania w Zduńskiej Woli zajął pierwsze miejsce w konkursie „Innowacyjny Samorząd” 2024 w kategorii gmin miejskich. Miasto tworzy ekosystem rozwoju cyfrowej kultury, a w planach jest Centrum Zaawansowanych Kompetencji Cyfrowych.

W Zduńskiej Woli wszyscy, a nie tylko wybrani uczniowie klas IV-VI uczą się programowania. To efekt programu powszechnej nauki programowania, które miasto jako pierwsze w Polsce wdrożyło na swoim terenie. Program edukacyjny opracowali eksperci z politechnik warszawskiej i wrocławskiej, mający doświadczenie w olimpiadach informatycznych.

„Objęliśmy pilotażem wszystkich uczniów klas IV, V i VI we wszystkich zduńskowolskich podstawówkach. Przeszło tysiąc uczniów wzięło w nim udział. Celem było podniesienie nauki programowania i upowszechnienie kodowania jako tego drugiego języka” – wyjaśnił zastępca prezydenta miasta Zduńska Wola Paweł Szewczyk. „Można sobie wyobrazić, w jakim miejscu bylibyśmy w kraju, gdyby nauką programowania i kodowania byli objęci wszyscy uczniowie od pierwszej klasy szkoły podstawowej. Ten pilotaż pokazał nam, jak to jest niezwykle ważne i jak to można osiągnąć” – powiedział.

Jak dodał, od tego roku szkolnego programem zostaną objęci także uczniowie klas I-III i VII-VIII.

W ramach programu nauczyciele otrzymują wsparcie ekspertów i korzystają ze specjalnej platformy monitorującej postępy uczniów. W ten sposób miasto tworzy ekosystem rozwoju cyfrowej kultury, a w planach jest Centrum Zaawansowanych Kompetencji Cyfrowych. Miasto planuje też utworzenie centrum kształcenia specjalistów od sztucznej inteligencji, przyciągającego studentów z całej Polski i zagranicy. Projekt wpisuje się w strategię rozwoju miasta jako miejsca otwartego na innowacje i dynamicznie się rozwijającego.

„Innowacje są niezwykle ważnym impulsem dla rozwoju samorządu. Borykamy się jako miasto z utratą funkcji społeczno-gospodarczych. Staramy się funkcjonować w myśl tezy: pracuj lokalnie, żyj globalnie. I te wszystkie projekty innowacyjne pozwalają krok po kroku do tego celu dojść” – wskazał prezydent Szewczyk. „Udowadniamy, że średniej wielkości miasto nie musi być średniakiem” – podkreślił.

Pilotaż dotyczący programowania w Zduńskiej Woli zajął pierwsze miejsce w konkursie „Innowacyjny Samorząd” w kategorii gmin miejskich.

Na drugim miejscu uplasowało się Opole i projekt „Edukacyjne Place Zabaw Muchy Odpaduchy o tematyce związanej z gospodarką o obiegu zamkniętym w Opolu”. Trzecie miejsce przypadło w udziale miastu Sopot – „Wykorzystanie danych przestrzennych do weryfikacji ewidencji podatkowej”.

Kapituła przyznała także wyróżnienia: Koło zdobyło je za projekt „Budowa Ciepłowni Geotermalnej w Kole”; Stalowa Wola za „NASA Space Apps Challenge Stalowa Wola 2023”; Konin za aplikację „Dostępna przestrzeń miejska”, Cieszyn za projekt „Szlakiem cieszyńskiego tramwaju – rozwój transgranicznej turystyki”; Nowy Sącz za działanie „Transformacja w efektywny system energetyczny – Elektrociepłownia MPEC Nowy Sącz”.

Patronat honorowy nad konkursem Innowacyjny Samorząd objęły resorty: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz organizacje samorządowe: Związek Gmin Wiejskich RP, Związek Miast Polskich, Unia Miasteczek Polskich, Unia Metropolii Polskich, Związek Powiatów Polskich i Związek Województw RP.

Partnerami konferencji i gali były firmy: Appricotsoft, Asseco, EcoUtility, Emka Oil i Llidero.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Zobacz również

SKOMENTUJ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Artykuły

Komentarze