21.1 C
Warszawa
czwartek 18 lipca • 2024
Strona głównaMUZYKAINNE GATUNKI MUZYKIGIULIANO CARMIGNOLA BĘDZIE GRAŁ MOZARTA JUŻ 13 LIPCA!

GIULIANO CARMIGNOLA BĘDZIE GRAŁ MOZARTA JUŻ 13 LIPCA!

Już 13 lipca o godzinie 20.00 w Bazylice Archikatedralnej w Warszawie czeka nas koncert w wykonaniu wirtuoza, o którym znawcy mówią, iż „tłumaczy dzieła Mozarta”, nuta po nucie ukazując geniusz kompozytorski Salzburskiego Mistrza. Jeśli szukać dzisiaj skrzypka, który z jednakową swobodą wykonuje repertuar barokowy i klasyczny, nie stroniąc od romantycznego i współczesnego, to błyskawicznie na myśl przychodzi nazwisko Giuliano Carmignoli właśnie.

Carmignola jest antytypem muzycznego celebryty. Poproszony o wystąpienie w krótkim filmiku na potrzeby promocji koncertu w mediach społecznościowych, powiedział, że jest oldschollowy i nie opiera swojej promocji o takie działania. Inna sprawa, że nie musi! Olśniewający wirtuoz, artysta, który zdaje się grać całą swoją duszą, błyskawicznie zaskarbia sobie serca melomanów od pierwszej nuty koncertu. Dzieje się tak nie tylko za sprawą pięknego brzmienia instrumentów, na jakich koncertuje (nadzwyczajnych skrzypiec autorstwa Floreno Guidantusa z 1739 roku oraz XVIII-wiecznego instrumentu anonimowego lutnika, którego poprzednim właścicielem był Angelo Ephrikian, znany z pionierskich prac nad przywróceniem muzyki Antonio Vivaldiego), ale również dzięki pełnemu wyczucia eksponowaniu ich barwy na tle brzmienia orkiestry (u Carmignoli dynamika wychodzi nie z natłoku decybeli, ale z intensywności barwy i artykulacji), nic więc dziwnego, że wielu mówi, że to artysta natchniony.

Zobacz również: Piąte symfonie – Prokofiev | Weinberg

Urodził się w Treviso, gdzie jego grający na skrzypcach ojciec odkrył i zaczął podsycać pasję muzyczną syna. Pierwszy nauczyciel Giuliano w Konserwatorium Weneckim – Luigi Ferro – był solistą w zespole Scuola Veneziana Orchestra, który w 1947 roku założył Angelo Ephrikian, by wykonywać muzykę Antonio Vivaldiego. Następnie Ferro grał w Virtuosi di Roma, w którym to zespole Carmignola miał zostać solistą w latach 1970–1978, zastępując Ferro również na stanowisku nauczyciela w Wenecji. Kariera Carmignoli rozpoczęła się na dobre w 1973 roku, gdy zdobył nagrodę na międzynarodowym konkursie im. Paganiniego w Genui. Po ukończeniu kursów mistrzowskich u Nathana Milsteina, Franco Gulli i Henryka Szerynga, zaczął wykonywać największe dzieła skrzypcowe XIX i XX wieku pod batutą tak znamienitych dyrygentów, jak Claudio Abbado, Eliahu Inbal, Peter Maag i Giuseppe Sinopoli (w jego wykonaniu zabrzmiała m.in. włoska premiera Koncertu skrzypcowego Henri Dutilleux). W 2001 roku, występem w nowojorskim Lincoln Center Giuliano Carmignola podbił serca tamtejszej publiczności i krytyków, a jego zjawiskowe interpretacje dzieł Wolfganga Amadeusza Mozarta sprawiły, że stał się odtąd częstym gościem amerykańskich estrad. Pozycję wybitnego znawcy mozartowskiej literatury skrzypcowej ugruntowała natomiast trzyletnia trasa koncertowa Artysty wraz z Claudio Abbado i Orchestra Mozart oraz współpraca ze słynną The Academy of Ancient Music, o czym zaświadczają niezliczone koncerty Artysty oraz wspaniałe albumy.

Niedawno koncertował w Warszawie z słynnymi „Czterema porami roku” Antonio Vivaldiego, które wykonuje chyba najlepiej aktualnie na świecie. Jeśli dodać, że Mozart to jego środowisko naturalne, to wiadomo, że czeka nas artystyczna uczta.

Zobacz więcej w kategorii: Inne gatunki muzyki

Zobacz również

SKOMENTUJ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Artykuły

Komentarze