6 czerwca 2025 roku w Pawilonie Wystawowym przy ul. Foksal 2 w Warszawie odbyła się Gala Wręczenia Nagród Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP) – jedno z najważniejszych wydarzeń w świecie polskiej architektury. Tegoroczna edycja przyciągnęła czołowych projektantów, inwestorów, naukowców i krytyków architektury, a emocjonujący wieczór stał się nie tylko okazją do uhonorowania wybitnych realizacji, ale również do ogłoszenia wyjątkowej inicjatywy społecznej – renowacji Pałacu Foksal, który gościł uczestników wydarzenia.
Nagroda Roku SARP 2025 – kto wygrał?
Spośród 101 zgłoszonych realizacji architektonicznych oddanych do użytku w 2024 roku, jury pod przewodnictwem Prezesa SARP Marka Chrobaka, złożone z uznanych ekspertów, nominowało 20 projektów, z których wyłoniono zwycięzców w aż 10 kategoriach.
Grand Prix i nagroda w kategorii budynek mieszkalny jednorodzinny powędrowały do SLAS Architekci za projekt AJNFART w Rybniku. Jury doceniło m.in. Dom w Skarpie autorstwa 77 Studio Architektury, szkołę i przedszkole projektu Bujnowski Architekci w Warszawie, a także Pszczyńskie Centrum Kultury autorstwa Kozień Architekci.
Wyróżniono również m.in. projekt zespołu MSA na gdańskiej Wyspie Spichrzów, Dom Studenta nr 7 od Projekt Praga, zazielenienie placu Nowy Targ we Wrocławiu (RRA i a+f), a także wnętrza Fabryki Czekolady Wedel w Warszawie (WWAA).
Pełna lista laureatów dostępna jest na stronie SARP.
Młode pokolenie architektów z nagrodami
Nie zabrakło też emocji wśród studentów i młodych absolwentów. Dyplom Roku im. Zbyszka Zawistowskiego, nagroda za najlepszy projekt magisterski z zakresu architektury, powędrowała do Julii Wild. Wyróżnienia otrzymały również Aleksandra Cassino, Julia Jędrys oraz Alicja Grzegorczyk.
Pałac Foksal znów będzie żył – rusza rewitalizacja
Kulminacyjnym momentem wieczoru, tuż po ogłoszeniu głównych nagród, było wystąpienie Prezesa SARP Marka Chrobaka, który ogłosił rozpoczęcie społecznej inicjatywy ratowania i ponownego otwarcia dla ludzi Pałacu Foksal – jednego z najbardziej niezwykłych, a zarazem niedocenianych zabytków Warszawy.
Prezes przedstawił Lilianę Skrzypiec i Arkadiusza Pietrzaka jako osoby odpowiedzialne za nadzór nad pracami remontowymi oraz organizację kampanii społecznej prowadzonej pod patronatem SARP. Inicjatywa ma na celu nie tylko ratowanie obiektu, ale też przywrócenie mu funkcji otwartej przestrzeni społeczno-kulturalnej: dla architektów, mieszkańców Warszawy, organizacji pozarządowych, dzieci, seniorów i pasjonatów sztuki itd.
„Nie chcemy, by ten pałac stał się martwym pomnikiem historii. Chcemy, by tętnił życiem, wydarzeniami, dialogiem społecznym. Mamy szansę przekształcić go w przestrzeń, która naprawdę służy ludziom” – podkreślili Arkadiusz Pietrzak i Liliana Skrzypiec.
Dołącz do zbiórki – każda złotówka ma znaczenie
Uruchomiona została oficjalna zbiórka środków na remont i przygotowanie pałacu do ponownego otwarcia. Można ją wesprzeć pod adresem:
Liczy się każde wsparcie – nawet symboliczne 5 czy 10 zł, a także udostępnienie informacji dalej, pomoc w dotarciu do osób i instytucji, które mogą wesprzeć ten cel.
Gala SARP 2025 nie tylko przypomniała, jak silna i wizjonerska jest polska architektura. Pokazała też, że wspólnota architektów może być inicjatorem działań, które wykraczają poza projektowanie budynków – w stronę budowania więzi, wartości i odpowiedzialności społecznej.
Więcej informacji o laureatach i zbiórce: www.palacfoksal.pl/zbiorka
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia
Źródło: Materiał prasowy Pałac Foksal