19.9 C
Warszawa
czwartek 13 czerwca • 2024
Strona głównaMOTOFABIA I OCTAVIA RYWALIZUJĄ O TYTUŁ NAJPOPULARNIEJSZEGO SAMOCHODU W 2017 ROKU

FABIA I OCTAVIA RYWALIZUJĄ O TYTUŁ NAJPOPULARNIEJSZEGO SAMOCHODU W 2017 ROKU

Polski rynek nowych samochodów konsekwentnie poprawia w każdym miesiącu swoje wyniki. Przewodzi mu niezmiennie z dużą przewagą Škoda, która w minionym miesiącu zanotowała wzrost o 9,7% wobec analogicznego okresu w roku poprzednim. Siłą napędową marki pozostają modele Fabia i Octavia, między którymi rozegra się rywalizacja o tytuł numeru 1 polskiego rynku w 2017 roku. Znaczący wzrost zainteresowania zanotował także model SuperB.

Całkowity rynek samochodów nowych w listopadzie wyniósł 41 234 samochody, co stanowi wzrost o 10,8% wobec analogicznego okresu w roku poprzednim. Od początku roku zarejestrowano już w Polsce 437 297 nowych samochodów, czyli o 17,4% więcej niż w pierwszych jedenastu miesiącach roku poprzedniego. Jeśli taki trend wzrostowy utrzyma się także w grudniu, kończący się rok ma szanse zakończyć się najlepszym wynikiem w historii polskiego rynku samochodowego, pobijając wynik z roku 2000, gdy w Polsce sprzedano ponad 468 000 aut.

Na tym tle szczególnie dobrze wypada forma Škody, która jako lider jest jedną z głównych sił rozpędzających rynek. W listopadzie dostarczyła na polskie drogi aż 5672 samochody, to jest o 9,7% więcej od wyniku osiągniętego w listopadzie zeszłego roku i stanowi 13,8% wszystkich samochodów zarejestrowanych w tym okresie. Dynamika wzrostu jest jeszcze większa w klasyfikacji rocznej i wynosi 19,1% (56 826 egzemplarzy Škody zarejestrowanych w pierwszych jedenastu miesiącach roku versus 47 709 w analogicznym okresie w roku poprzednim); udział rynkowy w tym okresie wynosi 13%.

Tak mocną pozycję na polskim rynku Škoda zawdzięcza przede wszystkim dwóm modelom niepodzielnie panującym na polskich drogach od lat: Fabia i Octavia. Pierwszy z nich w listopadzie zanotował ogromny wzrost wyniku aż o 42,1% do 2 092 rejestracji, co dało mu pozycję zdecydowanego lidera w zestawieniu miesięcznym i awansowało na pozycję lidera także w zestawieniu rocznym. Przez nieznaczny spadek listopadowego wyniku, Octavia zajęła drugie miejsce w obydwu zestawieniach, po pierwszych jedenastu miesiącach roku tracąc do Fabii tylko 74 rejestracje (17 464 vs 17 390 rejestracji od początku roku, wzrost o odpowiednio 27,2% i 11,9%). To między tymi dwoma modelami rozegra się w grudniu rywalizacja o tytuł numeru 1 polskiego rynku 2017 roku.

Zobacz także: Kona – nowy SUV marki Hyundai zdobywa pięć gwiazdek w testach bezpieczeństwa Euro NCAP

Choć Fabia i Octavia niezmiennie przewodzą od początku roku rynkowi flotowemu, wpływ na sukces Fabii miał także wynik osiągnięty wśród Klientów Indywidualnych, którzy w listopadzie odebrali aż 693 egzemplarze tego modelu – aż o 59% więcej niż w listopadzie 2016 roku. Dzięki temu wynikowi Fabia awansowała na pierwsze miejsce rynku flotowego nie tylko w klasyfikacji miesięcznej, ale i całorocznej.

Dobrą formę zaprezentowały w listopadzie także pozostałe modele z gamy Škody. Model Rapid zyskał w minionym miesiącu 806 nowych nabywców, dzięki czemu utrzymał się w pierwszej dziesiątce najchętniej wybieranych modeli na polskim rynku. Z wynikiem 249 zarejestrowanych egzemplarzy najmniejszy model Citigo był w listopadzie najpopularniejszym samochodem w swoim segmencie. Drugim najpopularniejszym modelem w swojej klasie tak w listopadzie, jak i od początku roku pozostaje flagowy model Superb, który w minionym miesiącu poprawił swój wynik o znaczące 23,5%, do 672 rejestracji.

W związku z faktem, iż na rynek dopiero wkracza nowy model Karoq, najpopularniejszym SUV-em Škody pozostaje Kodiaq. Znalazł on w listopadzie kolejnych 250 nabywców, co na przestrzeni całego roku daje mu już wynik 2 629 egzemplarzy na polskich drogach.

Zobacz również

SKOMENTUJ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Artykuły

Komentarze