18.8 C
Warszawa
wtorek 23 lipca • 2024
Strona głównaSPORTPIŁKA NOŻNABYŁY PREZES FC BASEL DORADCĄ LEGII WARSZAWA

BYŁY PREZES FC BASEL DORADCĄ LEGII WARSZAWA

Dr Bernhard Heusler, wieloletni prezes i twórca największych sukcesów FC Basel, rozpoczął współpracę z Legią Warszawa, gdzie jako doradca zarządu będzie wspierał realizację strategii klubu.

Dr Bernhard Heusler, uważany za głównego architekta jednego z największych sukcesów w europejskiej piłce klubowej w ostatnich latach, podpisał długoterminową umowę o współpracy z Legią Warszawa. Jako doradca zarządu będzie zaangażowany w strategiczne projekty klubu w Polsce i na arenie międzynarodowej. Będzie także brał udział w posiedzeniach Rady Nadzorczej Legii.

Heusler przez 14 lat zajmował najwyższe kierownicze stanowiska w FC Basel, gdzie od 2012 r. do 2017 r. pełnił rolę prezesa. W tym czasie klub zdominował krajowe rozgrywki, 11 razy zdobywając tytuł mistrza Szwajcarii, w tym od 2010 roku osiem razy z rzędu. Regularnie występował również w Lidze Mistrzów UEFA, dwukrotnie awansując do 1/8 finału, a w sezonie 2012/13 doszedł do półfinału Ligii Europy UEFA.

Zobacz także: Znamy terminarz 27. i 28. kolejki Lotto Ekstraklasy 2017/2018

– Bernhard Heusler jest jednym z najlepszych menedżerów w europejskiej piłce nożnej. Jego sukcesy pokazują, jak ważna we współczesnej piłce jest długoterminowa strategia, która pozwala połączyć regularne wygrywanie i dominację w lidze, z najwyższej klasy kształceniem zawodników i transferami własnych wychowanków do czołowych klubów europejskich. Najlepszym dowodem na to są liczby. W FC Basel, w ciągu sześciu lat przychody z transferów wzrosły z 3,6 mln zł do równowartości ponad 220 mln zł w 2016 roku. Jestem pewien, że merytoryczne wsparcie Bernharda pomoże Legii w osiąganiu założonych celów. Nasza strategia jest zbliżona do tej, którą przed laty obrało FC Basel. Mamy też podobne ambicje, bo naszym celem jest nie tylko regularne wygrywanie Mistrzostwa Polski, ale także zostanie jedną z 40 najlepszych drużyn europejskich. Wierzę, że razem osiągniemy ten cel – powiedział Dariusz Mioduski, prezes i właściciel Legii Warszawa.

Wizytówką klubu FC Basel są nie tylko krajowe i międzynarodowe sukcesy, ale także uznawana za jedną z czołowych w Europie akademia, z której do pierwszej drużyny w ostatnich latach przeszło ponad 40 zawodników. Jej wychowankami są piłkarze światowego formatu, jak Granit Xhaka, czy Xerdan Shaqiri.

Heusler odszedł ze stanowiska prezesa w czerwcu 2017 roku, niedługo po wywalczeniu przez FC Basel dwudziestego w historii tytułu mistrza Szwajcarii, który zapewnili sobie na sześć kolejek przed zakończeniem rozgrywek. W ciągu sześciu lat jego prezesury pozycja FC Basel wzrosła z 51 do 18 miejsca w rankingu UEFA. W 2016 przychody klubu wyniosły 132 mln franków szwajcarskich, czyli ok. 480 mln zł (wzrost z 57 mln franków w 2010 r.), a zysk 29 mln franków (ok. 105 mln zł). W samym 2016 roku przychody z transferów wyniosły 61 mln franków (ok. 220 mln zł). Osiągniecia prezesa zostały docenione przez kibiców FC Basel, którzy w trakcie ostatniego meczu sezonu, w ramach pożegnania zgotowali mu długą owację na stojąco. Jego zasługi dla rozwoju klubu zostały docenione na wielu płaszczyznach – mianowano go honorowym prezesem FC Basel i honorowym członkiem Swiss Super League.

Bernhard Heusler doświadczenie zdobywał również w międzynarodowych organizacjach odpowiedzialnych za rozwój piłki nożnej. Przez siedem lat był przedstawicielem FC Basel w European Club Association. Reprezentował również Szwajcarię w UEFA Club Competition Committee, którego członkiem jest prezes Legii, Dariusz Mioduski.

Heusler jest również współzałożycielem i partnerem w spółce BHW – Heusler Werthmüller Heitz AG, zajmującej się usługami consultingowymi w obszarach sportu, biznesu i kultury. W swojej bogatej karierze prawniczej (posiada tytuł doktora prawa) był m.in. sędzią w Trybunale Arbitrażowym ds. Sportu w Lozannie.

Zobacz również

1 KOMENTARZ

SKOMENTUJ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Artykuły

Komentarze