Brady Corbet ma zaledwie 30 lat i dwa filmy na koncie, a już udowodnił, że jako reżysera interesuje go kino przez duże „K”: wielkie tematy, analiza mechanizmów rządzących współczesnością, wizualny rozmach. W „Vox Lux” wszystko to znajduje odbicie w historii gwiazdy pop. Spektakularności tego „portretu XXI wieku” dopełnia gwiazdorska obsada: Natalie Portman, Jude Law, Raffey Cassidy i Stacy Martin. „Vox Lux” już na ekranach kin.

Brady Corbet wielu znany jest przede wszystkim jako aktor. Od czasu swojego debiutu na wielkim ekranie w 2003 roku („Trzynastka” z Holly Hunter i Evan Rachel Wood) miał okazję grać u mistrzów amerykańskiego i europejskiego kina: Michaela Haneke („Funny Games U.S.”), Larsa von Triera („Melancholia”), Rubena Östlunda („Turysta”), Oliviera Assayasa („Sils Maria”), Noah Baumbacha („Ta nasza młodość”), Gregga Arakiego („Zły dotyk”) i wielu innych. I, jak udowodnił już swoimi dwoma filmami – wiele się od nich nauczył. Już debiutanckie „Dzieciństwo wodza” przyniosło mu dwie nagrody na festiwalu w Wenecji: za reżyserię i za najlepszy debiut. „Vox Lux” sprawił, że o reżyserze znowu zrobiło się głośno.

Vox Lux w kinach
Fot. mat. prasowy

„Mój pierwszy film dotyczył tego, co działo się między dwiema wojnami. Teraz chciałem zrobić film o wojnach naszych czasów, które – przynajmniej w USA – nie są konwencjonalnymi wojnami. To szkolne strzelaniny, ataki terrorystyczne, medialna mowa nienawiści. Chciałem pokazać, jak wchodzimy w relacje z przemocą, którą manifestuje nasza kultura” – opowiada 30-letni Amerykanin. „Kiedy pomyślałem o ostatnich 20 latach, to właśnie stanęło mi przed oczami: ataki terrorystyczne, szkolne strzelaniny i popkultura. Pomyślałem o tym, jak one wszystkie łączą się ze sobą. Nie musiałem wymyślać podobieństw między nimi, one już istnieją. Ten film jest zbudowany z mojego niepokoju o naszą epokę”.

Zobacz również: Popis wielkiego aktorstwa! Natalie Portman jako legendarna Jackie Kennedy

Zapytany o współpracę z Natalie Portman, Corbet odpowiada: „To było dla mnie fascynujące, pracować z kimś, kto jest ekspertem, a Natalie jest – w tym sensie, że jest niezwykle precyzyjna, jak snajperka. I jest kameleonem. Bardzo szybko sobie zaufaliśmy”.

„Vox Lux” to magnetyzujący portret XXI wieku i świata współczesnej popkultury, a jednocześnie historia dorastania w blasku fleszy, opowieść o utracie niewinności i wykreowanym wizerunku, od którego nie można uciec.

Celeste była nastolatką, kiedy wielka tragedia wywindowała ją na szczyty sławy i zrobiła z niej gwiazdę muzyki pop. Od tej pory media śledziły każdy jej ruch, a jej kariera rozwijała się w cieniu zjawisk, które naznaczyły XXI wiek: ataków terrorystycznych, szkolnych strzelanin, medialnej rewolucji. Dzisiaj Celeste nie jest już tą samą osobą. Po skandalicznym incydencie, który o mały włos nie zrujnował jej kariery, chce wrócić na scenę. Musi ponownie zmierzyć się ze wspomnieniami sprzed lat, a w dodatku – przygotować się do wielkiej trasy koncertowej.

Zobacz więcej w kategorii: Inne gatunki filmu

2 Komentarze

  1. Jest Natalia Portman to obejrze

  2. Zwiastun nie jest zbytnio zachęcający

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Powstanie amerykański remake „Bożego Ciała”? Kolejny wielki sukces dzieła Jana Komasy

Kolejny sukces „Bożego Ciała” na arenie międzynarodowej. Film