7.2 C
Warszawa
wtorek 23 kwietnia • 2024
Strona głównaMUZYKAINNE GATUNKI MUZYKIBEATRICE RANA Z NAGRODĄ BBC!

BEATRICE RANA Z NAGRODĄ BBC!

W tym sezonie 24-letnia włoska pianistka zadebiutuje na BBC Proms. W minionym tygodniu podczas corocznej ceremonii wręczenia nagród BBC Music Magazine Awards włoska pianistka Beatrice Rana została nagrodzona tytułem  Best Newcomer  – za jej  znakomicie przyjęty przez krytykę debiutancki album nagrany dla wytwórni Warner Classics, na którym towarzyszą jej dyrygent Sir Antonio Pappano oraz Orchestra dell’Accademia Nazionale di Santa Cecilia.

Krążek zawiera dwa zjawiskowe utwory: II Koncert Fortepianowy Sergiusza Prokofiewa oraz I Koncert Fortepianowy Piotra Czajkowskiego, utwory wśród melomanów popularne, ale dające też ogromne pole do indywidualnej interpretacji.

„Miałam ogromne szczęście mając wsparcie tak niesamowitego muzyka i osoby, jakim jest Tony Pappano” – opowiadała Rana w wywiadzie dla BBC Music Magazine. „Występowałam kiedyś z koncertem Czajkowskiego w Rzymie i najwyraźniej spodobało się to panu Pappano, bo zaproponował mi jego wspólne nagranie. Była to jedna z największych i najszczęśliwszych niespodzianek w moim życiu!”

W tym sezonie młoda wirtuoz fortepianu zadebiutuje również na BBC Proms, gdzie wykona z BBC Philharmonic Orchestra i Sir Andrew Davisem Koncert fortepianowy a-moll Roberta Schumanna. Koncert będzie transmitowany przez BBC Four i upamiętni 50-tą rocznicę śmierci Malcolma Sargenta, głównego dyrygenta Proms, którym był od 1947 roku aż do śmierci w 1967 roku.

Beatrice Rana pierwszy raz zwróciła na siebie uwagę międzynarodowej publiczności w 2011 roku, kiedy to zdobyła I nagrodę i wszystkie wyróżnienia specjalne na International Competition w Montrealu. Dwa lata później zdobyła Silver Medal i Audience Award na International Piano Competition im. Van Cliburna. Jej niezwykłe osiągnięcie zostało docenione przez BBC Radio 3, które umieściło ją na swojej prestiżowej liście obiecujących artystów młodej generacji – New Generation Artists. Jej nowy album zatytułowany Bach’s Goldberg Variations wydany przez Warner Classics zajął w lutym pierwsze miejsce na oficjalnej brytyjskiej liście przebojów klasycznych. The Sunday Times zrecenzował go krótko: „doskonała i inteligentna interpretacja!”

Zobacz również

SKOMENTUJ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Artykuły

Komentarze