23 C
Warszawa
wtorek 23 lipca • 2024
Strona głównaMUZYKAINNE GATUNKI MUZYKIAPOSTOLIS ANTHIMOS - PREMIERA TELEDYSKU I KONCERTY ARTYSTY!

APOSTOLIS ANTHIMOS – PREMIERA TELEDYSKU I KONCERTY ARTYSTY!

To będzie jedna z najciekawszych jazzowych premier tego roku! Już w najbliższy piątek, 16 lutego, ukaże się nowy solowy album jednego z najwybitniejszych polskich instrumentalistów, „Parallel Worlds” Apostolisa Anthimosa. Płytę promuje teledysk do utworu „Back to the North”.

Już w niedzielę, 18 lutego będzie można premierowo usłyszeć na żywo materiał z tego albumu! Apostolis Anthimos wystąpi podczas Gali Bielskiego Jazzu – 20 lat Jazzowej zadymki w Bielsku-Białej w Klubie Klimat (Galeria Sfera). Gala rozpocznie się o godz. 17.30, a oprócz Anthimosa wystąpią także tacy artyści jak m.in. Robert Szewczuga, Krzysztof Maciejowski, Marcin Żupański czy Beata Przybytek.

Apostolisa będzie można także na żywo usłyszeć w Radiu Katowice (14.03.18) oraz w Gliwicach w klubie 4Art (8.03.18).

Na „Parallel Worlds” znajdzie się 14 kompozycji Apo w jazzowych aranżacjach, będą to w większości nowe utwory, jak i te starsze w odświeżonych, zaskakujących wersjach. „Od lat chciałem usłyszeć moje utwory w innej odsłonie, z fortepianem i saksofonem, bardziej na  'jazzowo’. Nie lubię szufladek, a grając na bębnach, jest to dla mnie świat równoległy, który towarzyszy mi przez całe życie. Nagrałem parę płyt na bębnach z Tomkiem Stańko, kilka autorskich albumów, z Józefem Skrzekiem, z SBB. Zagrałem z Jimem Beardem, Gilem Goldstinem, Mattem Garrisonem i z Patem Methenym, który utwierdził mnie, w tym co robię i dodał skrzydeł.” – tak o genezie powstania nowego krążka mówi sam artysta.

Apostolis Anthimos – Back to the North – zapowiedź nowej solowej płyty:

Płyta nagrana została we wrześniu zeszłego roku w studio MAQ Records, a Apostolisowi towarzyszyli tutaj młodzi, znakomici muzycy: Robert Szewczuga na basie, Piotr Matusik na instrumentach klawiszowych oraz Olaf Węgier na saksofonie: „Cieszę się, że znalazłem tak zdolnych muzyków, którzy czują muzykę tak jak ja. Roberta znam od lat, graliśmy w moim trio gitarowym. Piotr Matusik to bardzo utalentowany pianista i muzyk, Olaf Węgier – świetny saksofonista, wnieśli oni sporo świeżości i tchnęli nowego ducha w to, co słyszałem od lat.” – komentuje Anthimos.

Apostolis Anthimos uznawany jest za jednego z najciekawszych instrumentalistów. Nieodłącznie kojarzony jest z bluesem, ale również i z muzyką z pogranicza jazzu i rocka. Choć zaczynał jako gitarzysta, jest także znakomitym perkusistą, pianistą oraz basistą. Od 1971 roku współtworzy legendarny zespół SBB, jedną  z najważniejszych formacji w historii polskiego rocka. Współpracował z Tomaszem Stańko, zarówno podczas koncertów, jak i projektów płytowych, grał też z Czesławem Niemenem. W 1994 roku zadebiutował jako solista albumem „Days We Can’t Forget”, a w kolejnych latach ukazały się płyty: „Back to the North” (2006) i „Miniatures” (2008). Prowadził zespół Theatro, a od ponad dekady gra z własnym trio w polskiej oraz międzynarodowej odsłonie, gdzie wspomagają go Gary Husband i Etienne Mbappe. Regularnie nagrywa i koncertuje na całym świecie, czy to z SBB, czy solo. „Parallel Worlds” to już szósta solowa płyta Apostolisa.

Lista utworów:

1. STORY I
2. PINNOCHIO’S DREAM
3. BACK TO THE NORTH
4. GORIS
5. BAR WAH WAH
6. MANHATTAN CIRCUS
7. PARALLEL WORLDS
8. IN THE BIG CITY
9. SUNRISE
10. McCOI
11. TATA
12. 2/5/1
13. MUSSAKA IN EVENING
14. STORY II

Lotos Jazz Festival 20. Bielska Zadymka Jazzowa

Festiwal rozpocznie specjalnie przygotowany Koncert Jubileuszowy, którego uczestnikami będą bielscy muzycy jazzowi współpracujący z Zadymką w ciągu dwudziestu lat. Połączy on trzy pokolenia muzyków, w tym wielu, którzy wychowali się na Zadymce. Koncert poprowadzi profesor Andrzej Zubek. Wśród wykonawców wystąpią Robert Szewczuga, Krzysztof Maciejowski, Marcin Żupański, Krzysztof Dziedzic, Piotr Matusik, Kasia Pietrzko, bracia Golcowie, Beata Przybytek, Wojtek Myrczek i wielu innych wybitnych polskich muzyków pochodzących z Bielska-Białej lub kształcących się w Zespole Szkół Muzycznych oraz Akademii Muzycznej w Katowicach.

18 lutego (niedziela), godz.17.30

miejsce: Sfera, Klub Klimat

Zobacz również

SKOMENTUJ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Artykuły

Komentarze