7.9 C
Warszawa
środa 24 kwietnia • 2024
Strona głównaSTARTAgata Młynarska: Gdyby żył mój tata, to na pewno napisałby piosenkę, że...

Agata Młynarska: Gdyby żył mój tata, to na pewno napisałby piosenkę, że nasz kraj jest teraz jak ta Odra.

Agata Młynarska, Klaudia El Dursi i Anna Nowak-Ibisz ubolewają nad katastrofą ekologiczną na Odrze. Gdy przez media przewijały się makabryczne zdjęcia tysięcy martwych ryb, brakowało im słów na to, by wyrazić rozpacz z powodu zaistniałej sytuacji. Prezenterki uważają także, że wyjaśnianie konkretnych przyczyn zatrucia rzeki trwa zbyt długo.

– To jest nieprawdopodobna katastrofa, po której wiele lat nie będziemy mogli przywrócić Odry do tego życia, które było wcześniej. Jest to zarówno dramat dla nas wszystkich, jak i dla tych osób, które bezpośrednio mieszkały przy Odrze, każdego dnia mogły się cieszyć zarówno z wody, z ryb, z czasu spędzanego nad nią. Jest to niewyobrażalna strata. Emocje były ogromne, jak oglądaliśmy te drastyczne, strasznie ciężkie zdjęcia martwej Odry – mówi agencji Newseria Lifestyle Klaudia El Dursi, prezenterka.

Zanim Odra się zregeneruje, muszą minąć lata. Skutki tej katastrofy już odczuwają mieszkańcy pobliskich terenów, którzy utrzymywali się chociażby z połowu i sprzedaży ryb, a także z turystyki nadodrzańskiej. Miejscowi przedsiębiorcy zaczęli więc liczyć straty. Zakaz wstępu do Odry został wprowadzony w województwach: zachodniopomorskim, lubuskim i dolnośląskim. Klaudia El Dursi ma nadzieję, że jest to odosobniony przypadek i że inne polskie rzeki są bezpieczne.

– Tyle lat żyliśmy i korzystaliśmy z dobrodziejstw rzeki i żadne katastrofy się nie wydarzały. Mam więc nadzieję, że ten ogromny, drastyczny incydent nie wpłynie na nasze podejście do wypoczynku nad rzekami – mówi.

Agata Młynarska jest zbulwersowana tym, że miesiąc od dramatu na Odrze nic nie jest jasne. Zamiast konkretów są tylko przypuszczenia i wątpliwości. Tymczasem chaos i przerzucanie winy nie pomaga w rozwiązaniu problemu. Mnożą się kolejne pytania, a im dłużej nie znamy na nie odpowiedzi, tym bardziej cierpi rzeka i ekosystem.

– Wszyscy myślimy to samo o tej katastrofie ekologicznej. Tylko jedni mówią bardziej o tym, co myślą, inni bardziej liczą się ze słowami, a inni jeszcze nabierają wody w usta, tyle tylko, że jest to woda zatruta, tak jak ta woda w rzece. A ja myślę, że gdyby żył mój tata, to na pewno napisałby piosenkę, że nasz kraj jest teraz jak ta Odra i to jest wszystko, co mam do powiedzenia na ten temat –  mówi Agata Młynarska, prezenterka.

Katastrofa ekologiczna na Odrze wstrząsnęła całą Polską. Anna Nowak-Ibisz zastanawia się, czy można było zapobiec temu dramatowi lub chociażby ograniczyć skalę zjawiska, działając błyskawicznie.

– Każda taka katastrofa na tak olbrzymią skalę jest dramatem każdego z nas. Myślę, że w dzisiejszych czasach nie ma osób, które nie zdawałyby sobie sprawy z tego, co to oznacza, ze skali tego i z tego, jak to niestety zostało podane, jak długo przemilczane. W ogóle człowiekowi brak na to słów, bo to są nieodwracalne w skutkach szkody dla naszego klimatu. I ten świat na naszych oczach się załamuje, bo ktoś komuś coś i ktoś kogoś gdzieś tam wpuścił i nadal ważniejszy jest pieniądz, a nie to, gdzie będą żyły nasze dzieci, czym będą oddychały, co będą jadły i jak to wpłynie na ich zdrowie – mówi Anna Nowak-Ibisz, prezenterka.

Od 18 sierpnia strona rządowa przekonuje, że do katastrofy doszło z powodów naturalnych, a pośrednią przyczyną zatrucia rzeki może być toksyczny gatunek „złotych alg”, które występują tylko w wodach słonych. Ich zakwit powoduje bowiem pojawienie się toksyn zabójczych dla ryb i małży.

Zobacz również

SKOMENTUJ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Artykuły

Komentarze