22.4 C
Warszawa
wtorek 16 lipca • 2024
Strona głównaBIZNES30-lecie SKOK Ziemi Rybnickiej: z „dziupli” przy kopalni do 32 lokali w...

30-lecie SKOK Ziemi Rybnickiej: z „dziupli” przy kopalni do 32 lokali w 4 województwach.

Z 14-metrowej „dziupli” przy kopalni do 32 lokali kasowych w województwach: śląskim, małopolskim, opolskim i świętokrzyskim – 30 lat SKOK Ziemi Rybnickiej to historia górniczego uporu w zdobywaniu zaufania i nowych terytoriów.

Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa (SKOK) Ziemi Rybnickiej powstała 18 października 1993 roku. Już 27 grudnia została zarejestrowana w katowickim sądzie jako SKOK w Gliwickiej Spółce Węglowej S.A. przy KWK (kopalni węgla kamiennego) „Dębieńsko” w Czerwionce-Leszczynach. Na start kasa otrzymała od dyrekcji kopalni cenny prezent – zabytkowy sejf z 1886 r.

Celem Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych jest gromadzenie środków pieniężnych wyłącznie swoich członków, udzielanie im kredytów i pożyczek oraz prowadzenie na ich zlecenie wszelkich rozliczeń finansowych. Statut SKOK-u przy KWK „Dębieńsko”, zgodnie z ustawą Prawo Spółdzielcze, określił warunki członkostwa w kasie. Wpisowe wynosiło 100 tys. starych złotych, a udział członkowski 500 tys. Obecnie wpisowe to 20 zł, wkład 1 zł, a udział członkowski 89 zł.

„SKOK jest organizacją ludzi a nie kapitału. Stąd członkowie Kasy są grupą ludzi złączonych wspólną więzią – czy to przez miejsce pracy, czy to przynależność do stowarzyszenia społecznego lub zawodowego – która wspólnie oszczędza i pożycza sobie pieniądze” – mówi Franciszek Barakomski, pierwszy prezes, który przez 25 lat przewodził zarządowi, a obecnie wiceprezes rybnickiego SKOK-u.

Wstępując do Rybnickiej Kasy członek automatycznie staje się jej współwłaścicielem. W pierwszym roku działalności do SKOK przy KWK „Dębieńsko” przystąpiło 1027 osób, co stanowiło ponad 25 proc. pracowników kopalni. Obecnie do SKOK Ziemi Rybnickiej należy ponad 32 tys. osób. Członkowie Kasy korzystają z atrakcyjnie oprocentowanych form oszczędzania pieniędzy. Posiadają także pozbawiony zbędnych formalności dostęp do kredytów.

Na początku 1994 r. został powołany zarząd SKOK przy KWK „Dębieńsko”, gdzie prezesem został Franciszek Barakomski. Działalność operacyjną rybnicka kasa rozpoczęła 7 lutego 1994 r. – w lokalu o powierzchni 14 m2, mieszczącym się w budynku administracyjno-biurowym kopalni. Już w maju tego roku wypłaciła setną pożyczkę, a w lipcu założyła setną lokatę.

„W tamtym czasie, kiedy otwieraliśmy SKOK, kopalnia borykała się już z płynnością finansową, co wpływało na wypłaty popularnych zaliczek dla górników, które następnie były potrącane z ich wypłat. Spółdzielcza Kasa znakomicie wykorzystała tą sytuację zastępując niejako kopalnię, zamieniając przysłowiowe zaliczki na pożyczki chwilowe, z korzyścią nie tylko dla korzystających górników, ale także samej kopalni, której brak gotówki uniemożliwiał utrzymanie bardzo powszechnego zwyczaju i przeznaczenia gotówki na bieżące funkcjonowanie zakładu. Wielokrotnie ten argument wykorzystywaliśmy w negocjacjach z kopalnią” – mówi wiceprezes Barakomski.

Do 1996 r. Rybnicki SKOK działał przy kopalni węgla kamiennego „Dębieńsko” w Czerwionce-Leszczynach. Likwidacje kopalń na Śląsku zmusiły jednak zarząd do zmian w koncepcji funkcjonowania kasy. Pierwszą była w 1996 r. zmiana nazwy na SKOK Ziemi Rybnickiej. Kolejną – przekształcenie Kasy w wielooddziałową instytucję świadczącą usługi w 32 lokalach kasowych w czterech województwach.

Centralą SKOK-u Ziemi Rybnickiej jest, oddany do użytkowania w czerwcu 2008 r., budynek w Czerwionce-Leszczynach. Pierwszą placówką poza kopalnią „Dębieńsko” był punkt kasowy w Czerwionce, przy ul. Rynek 8, uruchomiony w sierpniu 1998 roku. W następnym roku powstały trzy kolejne, a w 2000 r. – cztery.

Dalszą ekspansję SKOK-u Ziemi Rybnickiej umożliwiły połączenia z innymi Kasami: w 1999 r. ze SKOK „Skarbnik” w Jankowicach, w 2003 r. ze SKOK Górnośląska oraz SKOK Sośnica i w 2004 r. ze SKOK Ziemi Śląskiej w Katowicach.

„Nasza Kasa od początku swojej działalności była liderem i jedną z nielicznych Kas, która umożliwiała swoim członkom korzystanie z każdej dostępnej usługi, która pojawiała się w sektorze SKOK, np. kart płatniczych, pożyczek gospodarczych czy pożyczki dla rolników itp.” – wyjaśnia wiceprezes Barakomski.

Obecnie SKOK Ziemi Rybnickiej obsługuje swoich członków w 19 punktach kasowych na terenie województw: śląskiego, opolskiego, świętokrzyskiego i małopolskiego.

Uznanie dla działalności SKOK-u Ziemi Rybnickiej przejawia się w wielu otrzymanych przez Kasę nagrodach i wyróżnieniach, m.in: Czarny Diament w 1999 r., Leszczyna 2000 – nagroda od burmistrza miasta i gminy Czerwionka-Leszczyny, Polski Sukces w 2002 r., Fair Play w 2003 r., Narcyz w 2005 r. oraz Firma Nieprzeciętnie Przyjazna Matkom w 2008 r.

SKOK Ziemi Rybnickiej obecnie zatrudnia 79 pracowników, z czego aż 87 proc. to kobiety. W zdecydowanej większości to matki.

„Od zawsze staramy się i dalej to czynimy – mimo iż czasami jest to niezmiernie trudne ze względu na charakter pracy pracownika, ale i funkcjonowanie całej SKOK – analizować potrzeby w zakresie poprawy warunków pracy dla obecnych, jak i przyszłych mam. Macierzyństwo nie jest dyskryminowane i nasze panie nie mają problemów z wolnym na karmienie, wcześniejszym wychodzeniem z pracy do domu” – podkreśla Franciszek Barakomski.

W 2006 r. SKOK Ziemi Rybnickiej wprowadza system zarzadzania ISO 9001. Zmiana modelu zarzadzania przyniosła w 2008 ówczesnemu prezesowi, Franciszkowi Barakomskiemu, nagrodę Feniksa w kategorii Manager Roku za zasługi dla rozwoju Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo Kredytowych.

Rybnicka Kasa uczestniczy także w organizacji i współfinansuje lokalne inicjatywy i akcje społeczne, m. in. zawody wędkarskie z okazji dnia dziecka, turnieje sportowe dla dzieci i młodzieży czy konkursy wiedzy przeprowadzane przez szkoły podstawowe.

„Nie zapominamy w miarę swoich możliwości o sponsorowaniu klubów sportowych, a także imprez organizowanych przez włodarzy miejscowości, gdzie posiadamy swoje placówki” – zapewnia wiceprezes rybnickiego SKOK-u.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Zobacz również

SKOMENTUJ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Artykuły

Komentarze