18.5 C
Warszawa
sobota 18 maja • 2024
Strona głównaFILM13 FILMÓW POWALCZY W KONKURSIE GŁÓWNYM 15. FESTIWALU FILMOWEGO MILLENIUM DOCS AGAINST...

13 FILMÓW POWALCZY W KONKURSIE GŁÓWNYM 15. FESTIWALU FILMOWEGO MILLENIUM DOCS AGAINST GRAVITY

 W tym roku podczas 15. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity odbędą się aż dwa nowe konkursy – Konkurs „Odcienie wolności” organizowany wspólnie przez Discovery Polska, Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny i Millennium Docs Against Gravity w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, i Konkurs VRSAWA dedykowany filmom VR (virtual reality) – sekcji rozwijanej przez Festiwal i Bank Millennium, mecenasa Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity.

15. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w dniach 11-20 maja 2018 roku w Warszawie i Wrocławiu, w Lublinie 14–21 maja, zaś w Gdyni 16-25 maja. Lokalna edycja festiwalu będzie miała miejsce także w Bydgoszczy, która odbędzie się 13–20 maja.

Jury w składzie: Jan Gassmann – reżyser filmowy, Anna Zamecka – reżyserka filmowa, Grzegorz Jarzyna – reżyser teatralny będzie wybierać pośród najnowszych, najciekawszych dzieł kina dokumentalnego. W Konkursie Głównym znalazł się m.in. nagrodzony na tegorocznym Festiwalu Filmowym Sundance „Genesis 2.0″ („Genesis 2.0″) Christiana Freia i Maxima Arbugaeva – o łowcach kłów wymarłych mamutów na Nowej Syberii i eksperymentach genetycznych mających… przywrócić to zwierzę do życia. Nominowany do Oscara Christian Frei („Fotograf wojenny”) pyta, czy człowiek wkrótce przejmie kontrolę nad ewolucją. W najważniejszym konkursie Festiwalu pokazany zostanie „Bez przerwy” („The Long Season”) Leonarda Retela Helmricha o życiu syryjskich uchodźców w obozie dla pracowników sezonowych w Libanie. W „Pokoleniu pieniądza” („Generation Wealth”) Lauren Greenfield snuje niezwykłą wizualnie opowieść o naszej rosnącej obsesji wokół bogactwa.

Zobacz także: Rusza nabór zgłoszeń na konkurs polskich filmów animowanych: Animator.pl!

W sekcji Nauki polityczne pokazane zostaną dwa filmy z Konkursu Głównego. W „Po drugiej stronie drzwi” („The Other Side of Everything”) Mila Turajlic, reżyserka filmu, i jej matka prowadzą pełne humoru rozmowy dotyczące historii swojego kraju – Serbii. To obraz politycznych i społecznych zmian – od komunizmu poprzez rządy Miloševića i odradzający się dziś nacjonalizm. W nagrodzonym na tegorocznym Berlinale w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny „Walc Waldheima” Ruth Beckermann wykorzystując archiwalne materiały filmowe, przedstawia skandal wokół nazistowskiej przeszłości byłego sekretarza ONZ Kurta Waldheima, który wybuchł podczas jego austriackiej kampanii prezydenckiej w 1986 roku.

Film „Jądra Tarzana” („Tarzan’s Testicles”) Alexandru Solomona opowiada o życiu w cieniu opuszczonego ośrodka badawczego, wybudowanego w latach 20. w Suchumi, stolicy Abchazji. A w „Można kochać ziemniaki” („Love is Potatoes”) holenderska reżyserka Aliona van der Horst odbywa podróż w przeszłość, do dzieciństwa swojej rosyjskiej matki i jej pięciu sióstr, które zmagały się ze strachem, głodem i wojną w stalinowskiej Rosji. Oba filmy znalazły się w jednej z nowych sekcji 15. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity – Peryferie imperium, w której zostanie zaprezentowanych więcej filmów obrazujących dzisiejszą rzeczywistość byłego ZSRR.

Kolejny tytuł Konkursu Głównego to „Czyściciele internetu” („The Cleaners”). Reżyserzy filmu Hans Block i Moritz Riesewieck obalają mit o tym, że internet jest demokratycznym medium. I ukazują to, jak tysiące moderatorów treści na Filipinach dzień w dzień decyduje o tym, co pojawia się, a co nie w mediach społecznościowych. „Czyściciele internetu” to zarazem jeden z tytułów nowej sekcji 15. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity: Co dalej z tym światem?

Jak co roku Festiwal to także filmy, których reżyserzy skierowują oko kamery wyjątkowo blisko na jednostki, ukazując ich wyjątkowe historie. W sekcji Historie intymne znalazły się dwa filmy z Konkursu Głównego – „Jutro albo pojutrze” („Minding the Gap”) Bing Liu i „Pani Fang” („Mrs. Fang”, reż. Wang Bing). „Jutro albo pojutrze” to poruszający zapis procesu dorastania trzech młodych zaprzyjaźnionych ze sobą deskorolkarzy z Illinois. „Pani Fang”, zwycięzca Festiwalu Filmowego w Locarno, to przejmujący obraz żegnania się ze światem głównej bohaterki filmu. I choć śmierć była tematem wielu filmów, rzadko tak uporczywie i wytrwale patrzyła jej prosto w oczy.

15. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity jak co roku jest okazją zobaczenia najnowszych, najciekawszych filmów polskich twórców. W Konkursie Głównym znalazły się film „Książę i dybuk” („The Prince and the Dybbuk”) Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego, który otrzymał nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji jako najlepszy film dokumentalny w sekcji Venice Classics. To filmowa podróż śladami Michała Waszyńskiego, autora wielu znanych przedwojennych filmów z Eugeniuszem Bodo, reżysera mistycznego „Dybuka” a także producenta hollywoodzkich hitów z Sofią Loren i Claudią Cardinale.

W Konkursie Głównym zaprezentujemy także nagrodzony na Festiwalu IDFA film „Call me Tony” („Call me Tony”) Klaudiusza Chrostowskiego. 15. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity to także zaproszenie do zgłębienia tajemnic fascynującego świata natury – wśród licznych filmów o tej tematyce widzowie zobaczą prezentowany w Konkursie Głównym „Stając się zwierzęciem” („Becoming Animal”) Peter Mettler i Emma Davie pokazujący ulotny stan, gdy ludzie i zwierzęta spotykają się w poczuciu jedności i braku agresji. Peter Mettler to zarazem jeden z reżyserów, których twórczości przyglądamy się bliżej podczas 15. edycji festiwalu – w programie także wyjątkowy performance tego twórcy: Yoshtoyoshto.

Dzięki wsparciu lokalnych władz, także wrocławska, gdyńska, lubelska i bydgoska edycja Millennium Docs Against Gravity Film Festival mają swoje konkursy w ramach festiwalu. Nagrodami są: Grand Prix Dolnego Śląska podczas edycji wrocławskiej (jury w składzie: Maciej Kurowicki – wokalista i autor piosenek, Jarosław Perduta – dyrektor Instytucji Kultury „Odra-Film”, Magdalena Piekarska – dziennikarka, oraz Arkadiusz Wojnarowski – producent, wykładowca) i Nagroda Prezydenta Miasta Gdyni (Marcin Borchardt – reżyser, filmoznawca i wykładowca, Katarzyna Smoła – animatorka i promotorka kultury oraz Anna Witkowska – artystka sztuk wizualnych i projektantka). W Warszawie, Wrocławiu i Gdyni odbędą się także konkursy o Nagrodę Czytelników „Co Jest Grane 24″.

W sekcji Mistrzowie zaprezentowane zostaną filmy nominowanego do Oscara Barbeta Schroedera. Jego najnowsze dzieło „Wielebny W.” („The Venerable W.”) portretuje mnicha z Birmy, znanego jako Wielebny Wirathu, który rozpowszechnia antymuzułmańską retorykę nienawiści. „Wielebny W.” jest ostatnią częścią filmowej trylogii zła – która w całości zostanie przedstawiona na festiwalu. Składają się na nią filmy: „Adwokat terroru” („Terror’s Advocate”, 2007), uhonorowany Nagrodą Cezara dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego, i „Generał Idi Amin Dada: Autoportret” („General Idi Amin Dada: A Self-Portrait”, 1974), który przyniósł reżyserowi międzynarodowy rozgłos.

15. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity to także szersze spojrzenie na filmy Madsa Brüggera, badającego granice prowokacji dziennikarskiej, wielkiego demaskatora naszych czasów. Zobaczymy jego najnowszy film „Wielka europejska zagadka papierosów” („The Great European Cigarette Mystery”) i wcześniejsze, pokochane przez publiczność filmy „Ambasador” („The Ambassador”, 2011) i „Idioci w Korei” („Red Chapel”, 2009), uhonorowany Nagrodą Jury jako Najlepszy Zagraniczny Film Dokumentalny na Festiwalu Filmowym w Sundance.

Zobacz również

SKOMENTUJ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Artykuły

Komentarze