Zestawienie trzynastego dnia miesiąca z piątkiem wywołuje u wielu osób panikę. Część osób uważa, że ten dzień może, lub na pewno przyniesie pecha, inni wprost przeciwnie. Co warto wiedzieć o piątku trzynastego? 

Piątek trzynastego jest uznawany za dzień pechowy w wielu krajach. Strach przed piątkiem trzynastego jest nazywany paraskewidekatriafobią. Według przesądu, w tym dniu nie powinno rozpoczynać się nowych spraw, ani kupować mieszkania, czy samochodu. Wiele szpitali nie ma sal o numerze 13. W samolotach linii amerykańskich nie ma miejsca o numerze 13. Piątek trzynastego wypada co najmniej raz w roku, a maksymalnie mogą wypaść nawet trzy pechowe piątki. Przekonanie o pechowości tej daty pojawiło się dopiero na początku XX wieku, ale istnieje także pogląd, że ten przesąd wywodzi się jeszcze ze średniowiecza.

Zobacz także: Popularny Youtuber pedofilem? Gural namawiał dzieci do rozbierania się

Prawdopodobnie jej feralność swój początek bierze z 13 października 1307 roku, kiedy aresztowano Templariuszy, kłamliwie oskarżonych przez króla Francji, Filipa IV m. in. o herezję, sodomię i bałwochwalstwo. Miał być to jednak jedynie pretekst do pozbycia się wymienionych, gdyż król był u nich ogromnie zadłużony. Według tej hipotezy, ostatni wielki mistrz zakonu, Jacques de Molay, tuż przed spłonięciem na stosie przeklął Filipa IV i papieża Klemensa V, a rok później obaj już nie żyli.

Żadne poważne badania nie wykazują, że statystycznie 13-ty jest bardziej pechowy niż inny dzień w roku, ale przesąd o pechowym piątku 13-go zakorzenił się już tak głęboko w popkulturze, że niektórzy ludzie wierzą, że niemal na 100% w tym dniu stanie się dla nich coś pechowego.

Wokół piątku trzynastego powstało wiele zabobonów i przesądów, m.in.:

  • czarny kot – przebiegający przez drogę, to znak pecha, lepiej zawrócić,
  • nie oglądaj się za siebie – to zły znak,
  • uwaga na lustra – stłuczone, to siedem lat nieszczęścia,
  • wstawanie z łóżka lewą nogą – nie zwiastuje nic dobrego, lepiej wstać prawą, ewentualnie dwoma nogami,
  • przejście pod słupem/drabiną – zbliża nas do śmierci, jeśli już musimy to zrobić, koniecznie z palcami skrzyżowanymi u ręki

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

PATRYK VEGA POWOŁAŁ DO ŻYCIA FUNDACJĘ, ZAJMUJĄCĄ SIĘ NIESIENIEM POMOCY POTRZEBUJĄCYM DZIECIOM

Patryk Vega powołał do życia Fundację, która zajmuje