-0.4 C
Warszawa
wtorek 19 marca • 2024
Strona głównaSPORTPIŁKA NOŻNAMUNDIAL 2018. FRANCJA ZWYCIĘŻA Z CHORWACJĄ I ZOSTAJE MISTRZEM ŚWIATA!

MUNDIAL 2018. FRANCJA ZWYCIĘŻA Z CHORWACJĄ I ZOSTAJE MISTRZEM ŚWIATA!

Francuzi po pasjonującym i szalonym meczu w finale piłkarskich Mistrzostw Świata w Rosji pokonują reprezentację Chorwacji 4:2!

To był najlepszy finał Mistrzostw Świata w XXI wieku i jeden z najlepszych w całej piłkarskiej historii! Francja piłkarskim Mistrzem Świata ponownie po 20 latach! Chorwaci przeważali cały mecz, utrzymywali się więcej czasu przy piłce, oddali więcej strzałów na bramkę rywali, tworzyli groźniejsze sytuacje bramkowe, lecz to Francja była w tym dniu drużyną skuteczniejszą.

Mecz zaczął się po myśli Francuzów, gdy w 18′ minucie po rzucie wolnym dla Trójkolorowych, Mario Mandzukić skierował piłkę do własnej bramki. Chorwaci po tej bramce rzucili się do ataku, co przyniosło skutek 10 minut później, gdy Ivan Perisić pięknym strzałem dał wyrównanie swojej drużynie. Niecałe 10 minut później jednak ponownie Chorwatom przytrafił się pech, bo piłkę we własnym polu karnym ręką zagrywał… Ivan Perisić. Sędzia po długiej analizie systemu VAR wskazał na „wapno”, a następnie Antoine Griezmann nie miał najmniejszych problemów z wykorzystaniem jedenastki. Mimo tego, że Bałkańscy piłkarze przeważali całą pierwszą połowę meczu, to jednak Francja była drużyną skuteczniejszą.

Na drugą część meczu Chorwacji wyszli bardziej pobudzeni od Francuzów, już od pierwszym minut drugiej połowy stwarzali groźne sytuacje. Trójkolorowi nastawili się na grę z kontry, co wyszło im na dobre gdy w 59′ minucie spotkania Paul Pogba strzelił bramkę na 3:1. W szeregach podłamanej na duchu chorwackiej ekipy zapanował chwilowy chaos, co wykorzystał w 65′ minucie rewelacyjny na tych mistrzostwach Kylian Mbappe. Wydawać by się mogło, że jest już po meczu, lecz 4 minuty później Hugo Lloris popełnił fatalny błąd we własnym polu bramkowym, co wykorzystał Mario Mandzukić, odkupując tym samym swoją winę za bramkę samobójczą z początku spotkania. Do końca meczu Chorwacka ekipa rozpaczliwie atakowała bramkę Francuzów, lecz nie potrafili znaleźć drogi do bramki. Tak oto Francja po raz drugi w historii została piłkarskim Mistrzem Świata! W regulaminowym czasie gry w finale Mistrzostw Świata 6 bramek nie padło od 1958 roku, kiedy to Brazylia pokonała reprezentację Szwecji 5:2.

Statystyki meczu Francja – Chorwacja (posiadanie piłki, strzały na bramkę, celne strzały na bramkę, rzuty rożne, celne podania, pokonany dystans w km):

FIFA World Cup 2018

Skrót finałowego meczu Mistrzostw Świata 2018 w Rosji, Francja – Chorwacja:

Francja – Chorwacja 4:2 (2:1)

18′ Mario Mandzukić (sam.), 38′ Antoine Griezmann (karny), 59′ Paul Pogba, 65′ Kylian Mbappe – 28′ Ivan Perisic, 69′ Mario Mandzukić

Żółta kartka – Francja: N’Golo Kante, Lucas Hernandez. Chorwacja: Sime Vrsaljko.

Sędzia: Nestor Pitana (Argentyna). Widzów 78 011.

Francja: Hugo Lloris – Benjamin Pavard, Raphael Varane, Samuel Umtiti, Lucas Hernandez – Paul Pogba, N’Golo Kante (55. Steven Nzonzi), Kylian Mbappe, Antoine Griezmann, Blaise Matuidi (73. Corentin Tolisso) – Olivier Giroud (81. Nabil Fekir)

Chorwacja: Danijel Subasić – Sime Vrsaljko, Domagoj Vida, Dejan Lovren, Ivan Strinić (82. Marko Pjaca) – Ante Rebić (71. Andrej Kramarić), Ivan Rakitić, Luka Modrić, Marcelo Brozović, Ivan Perisić – Mario Mandzukić

Zobacz więcej w kategorii: Piłka nożna